מיתוסים ביין

סביב נושא היין ישנה מסתוריות רבה, מסתוריות שיצרה מיתוסים רבים,  חלקם ממש מוזרים וחלקים נכונים,  ננסה להפריך  או לאמת אותם.

נכון חלקית. הדבר תלוי בסוג היין ודרך ההכנה, ישנם יינות שישתבחו כ-3 שנים ויש כ-20 שנה. אחרי תקופה זו האיכות תרד.  נכון יהיה לומר שיכולת השתבחות בבקבוק היא אחד הפרמטרים לקביעת איכות היין – אבל כל יין הוא מקרה לגופו.

לא  נכון . הפרי היחדי ביין הוא ענבים. ריח של דובדבן/שוקולד/תות וכל דבר אחר לא נובע מהוספת תבלינים/פירות. הניחוחות והטעמים שאנו עשוים לזהות הם תוצאה של מולקולות ארומה וטעם שענבים חולקים במשותף עם פרי מסוים.

לא נכון. יש פה היבט פסיכולוגי שמקשר לנו את המילה בוטיק לאיכות. אך ההגדרה לבוטיק היא פשוט כמות קטנה. ישנם יקבים קטנים שמציירים יינות בינונים מאוד. אין קשר בין איכות היין לגודל היקב. לרוב דווקא יקבים גדולים עושים יינות מעולים במחירים סבירים ובעקביות לאורך שנים, בעיקר בגלל שיש להם את היכולת לבחור את הגפנים ממבחר חלקות גדול ויכולת למדיה ואנשי מקצוע.

לא נכון. יש פה שוב  היבט פסיכולוגי שמקשר את הכסף לאיכות. ישנם מקרים רבים שיינות זולים יותר עוברים בניקוד יינות יקרים בטעימה עיוורת.  אבל חשוב לזכור שתמחור היין מושפע מעוד פרמטרים שאינם קשורים לאיכותו; איזור הגידול, תדמית היקב, ציונים ומדליות יכולים לתרום רבות להעלאות מחיר ביקבים מבלי להתחשב באיכות היין.

לא נכון. אתה יודע כשאתה מערבב כוס יין ואתה צופה בשביל היפה והשקוף שהוא מוריד חזרה לכוס שלך? זה ידוע כרגלי/דמעות היין. זה יפה לראות. עם זאת, למרבה הצער זה לא אומר דבר מבחינת האיכות. הדבר עוזר לגלות את רמות האכהול והסוגר ביין למומחי יין אך לא מעבר,  (רמת אלכוהול  וסוכר אינה מעידה כלל על איכות).

נכון חלקית. פעמים רבות שמעתי אני לא אוהב את היין הזה הוא עושה לי כאב ראש. אז ישנם 2 סיבות לכך:
1. שתיה מרובה שגורמת להנגאובר-  חמרמורת.
2. חלק קטן מהאוכלוסיה רגיש לבי-סולפיטים, אשר משמש חומר שימור בחלק מהיינות לעיתים משפיע.

לא נכון . ציון בביקורת מסמל דיוק, מראה ועוד מוטיבים אחרים שמעידים על דרך הכנה נכונה וטובה של היין. אך הטעם הכולל או סוג היין יכול להיות לא לטעמנו כלל.

לא נכון .ינות בעלי פקק מתברג יכולים להתיישן ולהיות איכותיים כמו יינות בעלי פקק שעם. יקבים רבים מבינים היום שלא רק ששעם הוא משאב מצטמצם בעל חסרונות (מחיר,TCA) ולכן עוברים לפקק מתברג.  באוסטרליה 90% מהיינות הם בפקקי הברגה.

לא נכון. ישנם יינות מבעבעים או לבנים אשר יתיישנו מעולה ויגיעו לשיא שלהם לאחר מספר שנים, (תלוי בסוג היין).

לא נכון. האמונה שמה שיותר אדום יותר עמוק ומובחר היא טעות.  לייננים יש יכולות מלאכותיות לגרום לפיגמנטציה כהה ומרוכזת גם ביינות פשוטים וזולים. אל תאפשרו לצבע היין להוליך אתכם שולל. הצבע נובע מעובי הקליפה של הענב וזמן השהייה איתה, בנוסף לסוג וזמן בחבית.

אהבתם?

שתפו עם חברים

Facebook
Email
WhatsApp

פוסטים קשורים:

לשתף

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

preloader