נתי נעים יין

נתי נעים

אנחנו לקראת חגי תשרי וכולנו רוכשים ושותים יין יותר משאר השנה, זהו החודש עם צריכת היין הגדולה ביותר, הרבה בזכות ראש השנה וסוכות. כמו כל שנה החלטתי לעשות סדר להקריב את עצמי, לטעום המון יינות ולסכם את הכל ברשימה מכבדת של יינות מומלצים לחג. נסיתי להכניס יינות לא יקרים מידי וכאלו שניתן למצוא יחסית בקלות. אם לדעתכם שכחתי משהו מומלץ תוסיפו..

המקומי (אנדמי): ביתוני 2021 יקב רקנאטי

ביתוני

זנים מקומיים מהם ככל הנראה ייצרו יינות לפני מאות ואלפי שנים, אשר עדויות לכך יש עוד מתקופת המקרא והגמרא. בתקופת שלטון האימפריה העות’מאנית בארץ ישראל, נאסר ייצור אלכוהול ותעשיית היין המקומית קפאה על שמריה.זני ענבים לייצור יין החלו להיכחד ורק מספר זנים מצומצם שהתאים גם לגידול כענבי מאכל שרד. יקב רקנאטי גאה להיות היקב הראשון שייצר יין זני מהזן הקדום מראווי ולהמשיך להיות נושא הדגל של חידוש ויצירה מקומית אותנטית כאשר התווסף גם הביתוני. בציר ידני וסלקטיבי, תסיסה באשכולות שלמים, סחיטה עדינה, 12 חודשי יישון בחביות אלון צרפתי גדולות. רשמי טעימה: ליין ארומה פרחונית עדינה, עם מינרליות מובחנת ובשומת של ורדים, דובדבנים אדומים ותבלון ים תיכוני. בציר 2021: חורף עם משקעים ומנות קור מעל הממוצע, ולאחריו אביב וקיץ מתונים, הובילו לבציר איכותי עם הבשלה אופטימלית וליצירת יין עם מאפיין זני פרחוני, אקזוטי וייחודי.מחיר מומלץ לצרכן: 105 ₪

את היין אפשר להשיג ברוב החניות או לטעום בפסטיבל היין בירושלים.

התמורה הטובה למחיר: גריין בין רוזה 2022 - יקב בנימינה

גריין בין רוזה 2022

מקור הענבים בכרם  השוכן בגובה של כ- 300 מטר מעל פני הים, למרגלות תחנת טורבינות רוח שבדרום רמת סירין. הכרם המשקיף אל עבר הר תבור והרי נצרת ממערב ולכנרת והבקע הסורי אפריקאי ממזרח, נמצא באחת הנקודות הגבוהות באזור ומתאפיין במשטר רוחות חזק, בלילות קרים ובימים ממוזגים ויבשים. הכרם נטוע על אדמת בזלת דלה בחנקן ועשירה בזרחן המאפשרת צמיחה מאוזנת של הגפנים והבשלה אחידה ואיכותית. ליין גוון ורוד בהיר צלול. באף הוא חד ובעל ארומה נעימה של פריחת הדרים, בטעימה מפגין חמיצות מרעננת של אשכולית אדומה, ומתיקות קלה של תותי בר ופטל אדום. בפה הוא רענן ובעל חומציות נפלאה התומכת היטב במתיקות ארומות הפרי שבו.
מחיר מומלץ לצרכת 65 שקלים. ניתן להשיג בחניות או 
בפסטיבל היין בת”א או בירושלים.

העוצמתי: פטי ורדו 2020- יקב יתיר

עינב הפטי ורדו, שמאחר להבשיל על פי רוב, שולב בעבר בעיקר בבלנדים בכמויות קטנות (5-7%), וחווה עדנה מחודשת, דווקא בחסות ההתחממות הגלובלית המאיצה את הבשלתו. יקב יתיר הינו מחלוצי טיפוח הזן בישראל עם נטיעה ראשונה של הזן בשנת 2002. זאת, בזכות הטרואר הייחודי של יער יתיר מאפשר עונת הגידול ארוכה ומשופעת בחום וקרינת שמש, אשר בשילוב האקלים היבש היוצר צימוח מרוסן, מאפשרים לענבי הפטי ורדו להבשיל במלואם. 
יין הפטי ורדו בציר 2020 של יתיר מציג הרכב זנים: 89% פטי ורדו, 11% קברנה סוביניון ומצטיין בריכוז טעמים ללא כבדות או סמיכות יתר, כבחירה אידאלית, חגיגית ואלגנטית במיוחד לארוחות החג.  בציר 2020 נהנה מחורף קר, וכמות הגשם גבוה מהממוצע (370 מ”מ) עם חלק שני של חורף עתיר בגשם ובמנות קור לצד קיץ נוח, ללא אירועי חום קיצוניים. אלו אפשרו הבשלה רציפה ואיכותית, עם התיישנות של ענבי כל זן בנפרד בחביות עץ אלון במשך שנה לפני יצירת הבלנד הסופי. לצד צבע ארגמן עמוק, ניחן היין בארומה המזכירה סיגליות, פירות יער, טעמו מזכיר פירות יער שחורים בשלים ביין רענן, בעל גוף מלא וסיום מעט עפיץ, אשר מתאים להמשך יישון לטווח של חמש עד עשר שנים.
מחיר מומלץ לצרכן 150 שקלים.

היוקרתי: כרם הסלע 2021 - סירה הרי הגליל

ענבים מכרם הממוקם סמוך לקיבוץ מלכיה. הגפנים ניטעו לראשונה בשנת 2005 ובשנת 2012 ניטעו חלקות נוספות, מאז הכרם מייצר איכויות יוצאות דופן. הכרם ניחן בתנאי מזג אוויר אופטימאליים ובאדמת טרה רוסה אשר בתוכה אלפי מסלעי גיר המאפשרים חילחול וספיחת מים נהדרת לגידול גפנים עם פרי עוצמתי ומרוכז בארומה ובטעם תהליך הייצור: היין התיישן 18 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי. הבציר:החורף שקדם לעונת הגידול היה חם יחסית לשנים קודמות וכתוצאה מכך הגפנים התעוררות מוקדמת מן הרגיל ומכך הקדמה של כשבועיים בהבשלת הענבים ובמועד הבציר. לאורך עונת הגידול הטמפרטורות היו מתונות יחסית ללא אירועי קיצון, מה שאפשר הבשלה אחידה ואיכותית.  
מחיר מומלץ לצרכן 180 שקלים.

המסקרן: מסעי אדום 2022 יקב נטופה

סדרת מַסְעֵי של יקב נטופה, חוזרת לתחנות המשמעותיות במסעו של יינן היקב, פייר מיודובניק. מסעי אדום מכניס אתכם מייד אל עולמו של פייר ואל סגנונו המעודן. היין מראה את הפוטנציאל של המפגש הייחודי בין גרנאש, סירה ומורבדרה לצפחה בכרמי לנגדוק. יין מתובל, עסיסי, מלא חיים והנאת שתייה פשוטה. זהו מבחינתנו יין שתמיד מקיים יותר ממה שמצפים ממנו. יין שקשה שלא לסיים בקבוק שלו, בין שאתם שותים אותו לבד ובין שיחד. היין בעל ארומה עשירה של סיגליות ואוכמניות לצד רמזים אדמתיים עדינים. מחיר מומלץ לצרכן 85 שקלים.

הגבוה: אלטיטיוד 720 - 2019 יקב ברקן

אלטיטיוד 720 - 2019 יקב ברקן​

שם היין מסמל את גובה הכרם מעל פני הים. מקורו של יין בכרם בגובה 720 מ’ מעל פני הים, על הר גודרים שבין מושב דובב לגבול הלבנוני. לאחר יישון במשך 14 חודשים בחביות, רובן מאלון צרפתי, היין בוקבק ללא הצללה, ארומות וטעמים של מוקה, וניל ותבלינים, מרוכז, מורכב, עדין צעיר אבל יכול להיות מתנה מעולה לחובבי היין. מחיר מומלץ לצרכן 120 שקלים.

המרענן: ירדן פינו גרי - 2022 יקב רמת הגולן

ירדן פינו גרי 2022הופק מענבי פינו גרי הגדלים בכרמים שלנו בצפון רמת הגולן. פינו גרי גדל בעיקר באלזס, צרפת ובצפון מזרח איטליה, שם מוכר יותר בשם פינו גריג’יו. כמחצית מהיין תסס בחביות עץ אלון גדולות.
הגליל הוא אזור הגידול הצפוני ביותר בישראל ונחשב הטוב ביותר לגידול ענבי יין. בתוך אזור גידול זה, רמת הגולן היא החלק בו הטמפרטורות הן הקרירות ביותר והענבים באיכות הגבוהה ביותר. הכרמים על רמה וולקנית זו גדלים מ- 400מטר ועד 1,200מטר מעל פני הים והגבוהים שבהם פוגשים שלג בחורף. יקב רמת הגולן ממוקם בעיר קצרין אשר במרכז הגולן.
ירדן פינו גרי 2022מציג ניחוחות של אגס אסיאתי, אפרסק לבן, פומלה וגרידת לימון, יחד עם רמזים לאבן צור. זהו יין לבן בעל גוף בינוני, מרענן ומלא טעם.
מתאים לשתות את היין לצד סביצ’ה קיצי של דג לבן, סלט עוף על הגריל עם אפרסקים, או פסטה לימון ושום

 

המרשים: ארגמן - 2021 יקב פלדשטיין

פלדשטיין ארגמן

ארגמן של יקב פלדשטיין הינו יין מרשים. הזן הינו מכלוא ישראלי לגמרי, הכלאה בין זן הקריניאן הדרום צרפתי והזן סוזאו הפורטוגזי. ארגמן נוצר מענבים שעברו ייבוש ביקב לאחר הבציר, בריכוז עדין של מאפיינים ייחודיים בתנאים מבוקרים – ותססו על שזרותיהם הארומטיות, ומענבים שתססו טריים בתסיסה ענוגה באשכולות שלמים – התוצאה הינה רעננות ואנרגטיות מקסימליים, ולטעמים פירותיים נהדרים.היין מציג בשלות בצד רעננות, ניחוחות פירותיים בצד מינרליים ובשרניים, שתיות ואנרגטיות חומציים, בצד גוף קטיפתי וממלא חייך. כשכל החבילה הזו באה תחת תג כהל של 12.5% בלבד, שמעניקים שתיות מרבית, ערך המקומיות מקבל ביטוי נוסף. היין מתאים ומענג ללגימה מיידית. אבל הוא גם מתיישן בצורה מפתיעה ופנטסטית.מחיר מומלץ 119 שקלים.

Leave A Comment

לשתף

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

preloader