הפינה הכלכלית - מלבק

מאת משה וייזמן מנהל קבוצת Value For Money - יין ואלכוהול

לענב המלבק נטיה להיות משויך אוטומטית לדרום אמריקה, וספציפית לארגנטינה, אותו העלה, כמעט בכוחות עצמו על מפת יינות העולם. אבל המלבק הוא בעצם ענב צרפתי, בורדולזי במקור, אך בשל עמידתו הנמוכה בפני מזיקים ומזג אוויר, לא תפס מקום של כבוד רב ברשימת הזנים המובילים והחזקים בבורדו. אחרי שיובא לדרום אמריקה בשנות ה-50 אחרי חורפים קשים בבורדו, המלבק הפך לזן פופולרי, מבחינת שתילה וצריכה. אגב, כיום 75% מהתוצרת העולמית של המלבק מגיעה מארגנטינה. מדובר בענב קטן יותר יחסית, בעל קליפה דקה, שזקוקה יותר לחום מאשר הקברנה סוביניון למשל כדי לגדול. לכן, אזור מנדוסה בארגנטינה, שבו מזג האוויר יבש וחם, והשטח הררי – מתאים מאוד לגידולו. בצרפת אגב, ניתן למצוא מלבק לא רע בכלל באזור קאור (נקודת אמצע בקו ישיר בין בורדו לפרובאנס) ובעמק הלואר. יינות המלבק בד״כ עוצמתיים, המון ניחוחות וטעמים של פירות אדומים, שוקולד, קקאו וטבק.

שאטו פאמיי, קאהור, צרפת, 2018

יין קליל ונעים, הרבה הפחות ׳פרי אדום׳ וחזק מ׳מבלק׳ דרום אמריקאי, בעיקר בגלל מזג האויר המעט קריר יותר. הוא נהדר לבד, אבל גם עם מנות עוף/הודו. מזכרת נעימה מאוד לענב ש׳נטש׳ את צרפת והשאיר אחריו כמה סובנירים 🙂 ניתן להשיגו ב-120 ש”ח לשני בקבוקים ב׳Aperitif’ ׳ – https://bit.ly/2JZ27oh.

אצ׳וואל פרר, מנדוסה, ארגנטינה 2018

מהמלבקים הכי טובים שטעמתי. כל הפירותיות והעוצמה שאפשר לקבל מהענב ובבום. מהמיטב שיש לארגנטינה להציע, מיקב מאוד ותיק יחסית לארגנטינה – תחילת המאה שעברה, ומגפנים בוגרות, שההשפעה שלהן מורגשת. הוא לא מלבק זול, ומרגישים את זה, האיכות של היין ועשייתו מאוד ברורות. הוא מוצע במחיר מצוין ב׳חנות היין׳ – 99 ש”ח https://bit.ly/3ozs1xV.

יקב 'רמות נפתלי', 2014

יקב רמות נפתלי היה מהראשונים שנטע מלבק בארץ, ומאלו שייצרו יין זני ממנו. כך שהניסיון עומד לזכות היקב עם הענב. כל הענבים נבצרו ידנית מכרמים הנטועות בעמק קדש שבגליל העליון, והיין עבר יישון של 12 חודשים בחביות עץ אלון צרפתיות חדשות. התנאים החמים יותר מקצינים את הטעמים והניחוחות של הפירות האדומים, והם גם מעט יותר טבקיים, וחריפים הבציר הספציפי הזה קשה להשגה ואיתרתי אותו ב-115 ש”ח ב׳מרכז היקב׳ מהצפון – https://bit.ly/2JLzfAd

יקב ׳מוני׳, רזרב 2017

יקב מוני עושה מזה כמה שנים יינות יותר ויותר נגישים וטובים. הענבים של יין זה מאיזור הרי ירושלים, ואחרי תסיסה ניתן גם יישון של 10 חודשים בחביות עץ אלון. אני חושב שהוא מעודן יותר מבחינת הטעמים, במידה מסויימת מזכיר את המלבר הצרפתי, עם טעמים מעט פחות מוצקנים ואפיצים – וזאת לא ביקורת, פשוט אחר. הוא גם יותר נגיש מבחינת מחיר אז בהחלט שווה לנסות. ניתן להשיגו במספר מקומות ב-75 ש”ח, נסו ב׳יבואן׳  https://bit.ly/2W0xhPf.

יקב מאלאקרה oak cask, מנדוסה, ארגנטינה 2017

עוד מלבק ארגנטינאי מצוין, שונה מאוד מזה של אצ׳וואל פרר, בעיקר בגלל מיקום הכרמים – אלו ספציפית בעמק עמק אוקו במנדוסה. מדובר גם ביין של יין מאוד מפורסם שכבר הוציא מידו יינות בעלי שם עולמי , מרסלו פלריטי. יש ביין גם 20% קברנה שמאוד מאזנים אותו ומעדנים את הטעמים הפירותיים שלו. היין עבר יישון של 6 חודשים בחביות אלון צרפתיות. ניתן למצוא אותו ישירות אצל היבואן שלו ׳malbec & company’ ב-89 ש”ח – https://bit.ly/2IlYLLM.

לשתף

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

preloader