כוסות יין

בחירת כוס מתאימה ליין

בניגוד למשקאות קלים, שבהם אין חשיבות לצורת הכוס ולגודלה, הרי שליין ומשקאות בעלי ארומות וטעמים מורכבים יש חשיבות לסוג היין. אם נקדיש מחשבה לאופן ההגשה ולכוסות הנכונות, תעלה עוצמת ההנאה והחוויה מיין. כיום מייצרים כוסות יין בגדלים שונים ובצורות שונות בדיוק בשביל סוגי יין מסוימים. צורת הכוס משפיעה על ריכוז הארומות והטעמים. צורת הכוס והיקף מפתח שפתי הכוס ישפיעו על זרימת המשקה מהכוס אל חלל הפה ובאיזה מקום על הלשון יפגוש אותו היין. ולמה זה חשוב? כיוון שעל הלשון ישנם רצפטורים – חיישנים של טעם. בקצה הלשון ישנו ריכוז גדול של קולטני מתיקות, בצידי הלשון החמיצות וכן הלאה. על כן ישנה חשיבות למקום שבו ינחת היין כאשר ישתו אותו, בנוסף כמות החמצן שנרצה במגע עם היין תקבע לפי סוג הכוס.

בשנת 1961 גילה יצרן כוסות אוסטרי בשם קלאוס ריידל כי לכל סוג יין יש תכונות ייחודיות כגון חומציות מינרלים, טאנין, אלכוהול וכדומה, והתחיל לעצב כוסות מיוחדות עבור כל סוג יין. על ידי עיצוב כוס לסוג היין הצליח ריידל לרכז את הטעמים הרצויים ביותר בכל יין על מנת לספק את חוויית השתייה הטובה ביותר לכל סוג, כיום ריידל נחשבת לאימפריה ועלות של כוס בארץ היא יותר מ 100 שקלים.

כוס יין לבן קל

יין לבן קל/ יין ארומטי

יין לבן קל

ליינות הקלילים תתאים כוס קטנה יותר, בעלת שטח פנים קטן יותר שתשמור על הארומות של היין, על המבנה הפרוחני שלו, על הטמפרטורה הצוננת שלו, כזאת שתספק חוויה ארומטית טובה יותר בשל הקרבה בין האף לבין היין.

יין אדום גוף קל

יין אדום קל

בעל רמת טאנינים נמוכה ואחוז אלכוהול נמוך. מתאים ליינות קלילים שמתאפיינים בארומטיות נעימה ורעננה, מיוצרים מזני ענבים כמו זינפלנלד, (אגב לפינו נואר בנמצא במשפחת האדומים הקלים יש כוס משלו בצורת יהלום, לא צריך להגזים).

יין מבעבע

יין מבעבע

הכוס גם מכונה החליל, כוס ארוכה שעוזרת לשמירת הבועות, אך מוסבכת לשטוף.

יין קינוח

יין קינוח

פה צר מפחית את האידוי ומרכז את הניחוחות, גבוה מספיק כדי לאפשר לנשום ולשחרר את הניחוחות נועד להוביל יין לאט לאט במרכז הפה לכיוון הגב כדי לאפשר גילוי מתיקות. הכוס קטנה בעזרת צורתה מכוונצ את היין לחלק האחורי של הפה כך שהמתיקות לא תציף.
יין לבן גוף מלא

יין לבן גוף מלא

יין לבן גוף מלא

יינות הלבנים המלאים יותר כדוגמת יין מזן השרדונה שיושן בחבית עץ או מזן הויונייה תתאים כוס יין גדולה יותר, בעלת נפח גדול יותר, זאת שקלאוס רידל מכנה כוס מונראשה והתפקיד שלה להדגישה את המרקם הקרמי של היין ואת מורכבות הטעם שלו.
יין אדום גוף מלא

יין אדום גוף מלא

יין

יין אדום גוף מלא

רמת טאנינים גבוהה ואחוז אלכוהול גבוה, מורגשים הכי טוב בכוסות בעלות מפתח צר המנחה את היין למרכז הלשון, דבר המאפשר ליותר אלמנטים של היין, כמו חומציות וטאנין, להתבטא בו זמנית, הכוס דומה בצורה לכוס של יין אדום גוף קל אך גדול יותר.
כוס יין רוזה

יין רוזה

יין רוזה

צורת הזכוכית היא בעלת צורת יהלום היוצרת שטח פנים רחב יותר בנקודת האמצע של הכוס, ומאפשרת קצב אידוי גבוה יותר של אלכוהול, ומעצימה את ניחוחות הפירות והפרחוניות של היין כשהוא נכנס לפה.

אין צורך לשלם מאות דולרים על כוסות יין עשויות בדולח על מנת לשתות יין. נכון שכוסות איכותיות יותר יחזקו את הטעם ואת הארומה של היין, אבל זה לא הכרחי להערכת יין. מתחילים בתחום היין  יכולים להסתדר עם שני סוגי כוסות: כוס יין המתאימה גם ליין לבן וגם לאדום, בעלת קערה רחבה מספיק לסחרור היין בכוס ואשר המפתח מצטמצם לקראת הפה על מנת לרכז את הארומה, אגב ניסוי מעניין שיש לעשות לנסות לשתות את אותו יין באותו זמן עם כוס רידל מתאימה ועם כוס יין “פשוטה” שיש בבית. האם הרגשתם הבדל?

ניקיון הכוסות

על מנת שלא לקבל טעמים או ריחות נלווים למשקאות שאנו לוגמים יש לדאוג לניקיון יסודי ביותר של הכוסות. יינות בעלי טעם חריג הם לעתים קרובות תוצאה של שאריות מכוס לא נקייה. דאגו לשטוף את כוסות היין בנפרד משאר הכלים. מומלץ לקנות מברשת ספוג המיועדת לכוסות יין. ניתן למצוא כאלה בכל חנות למוצרי מטבח. שטפו את הכוס במים חמים ללא סבון, כיוון שהוא עלול להיכלא בכוס. אחר כך הניחו את הכוסות הפוך לייבוש, חשופות לאוויר.
טיפ להגברת הטעמים של היין וניטרול  טעמים נלווים ולא רצויים, לאחר השטיפה ולפני השימוש שיפכו מעט מהיין לכוס בכדי לשטוף אותה, מספיק כמות מעטה שאותה תעבירו בכוס לאורך כלל הדפנות בכדי לנטל ריחות שהיו בכוס או שאריות אבק או מים.
בטעימות יין רבים שוטפים במים את הכוס יין מטעימה לטעימה, אך הדבר פוגם בטעם, תמיד עדיף להשאיר את היין עם שאריות היין הקודם.

אהבתם? שתפו…

פוסטים קשורים:

לשתף

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

preloader