טעימות יקב - Viña Memorias

יקב Viña Memorias , הינו יקב משפחתי באיזור רקנה ספרד (כ-70 ק”מ מלנסיה), ומשהו שחשוב לדעת לפני שמתקדמים בכתבה, ולנסיה היא לא רק כדורגל,  פאייה וקלמנטינות אלא גם מעצמה של יין, לאיזור יש סימן ואפלסיון מחייב.
היקב הוקדם ב-2016 אחרי שנים  של גידול ענבים ומכירתם ליקבים המובילים באיזור, היקב נמצא בבעלות משפחה יהודית שנותנת חשיבות גדולה לכשרות וגם כך ליינות היקב.  באיזור רקנה קיימים כרמים רבים, הענב הלבן  הנפוץ הוא  ענב המקאבו, והענב האדום הנפוץ הוא מסוג בובל.

הכרם והענבים

הכרמים ברובם מכילים גפנים בוגרות בנות  יותר מ -65 שנה, המטופחות ע”י כורמים מיומנים כבר שנים, כרמים בוגרות ידועות באיכות הגבוהה של התוצר אך בכמות נמוכה.  הזנים העיקריים ביקב כפי שציינו הם:
מקאבו –  
MACABEO, הינו הענב המרכזי שאיתו מייצרים יינות לבנים ומבעבעים ביקב,  מקורו באיזור הזה בספרד, אך גם נפוץ בדרום צרפת . המקבאו משמש לבלנדים עם גרנאש בלאנק, בספרד ובדרום צרפת ולעתים מיוצר כזני. החומציות יחסית נמוכה אלא אם בוצרים מוקדם. המקבאו הוא אחד מהזנים המשמשים לייצור קאווה ברחבי ספרד וכך גם ביקב.

בובל – BOBAL, הינו הענב המרכזי שאיתו מייצרים את היינות האדומים ביקב. מודבר בענב המותאם לאיזור ראקנה בספרד, והכי נפוץ שם. עדויות על הענב נמצאות כבר במאה ה-15, הענב אינו נפוץ מחוץ לספרד ולא הצליח לפרוץ בעולם אך בספרד הוא הענב השני בתפוצתו. השם בובל נובע מהמילה הספרדית שור וזה בשל אשכול ענבים הגדול שמזכיר קרני שור:

ענב בובל

היקב וסדרת הרמב"ם

כאמור הבציר הראשון של היקב היה בשנת 2016, את השם של היינות הראשונים הקדישו לרב משה בן מימון, הידוע גם בשם רמב”ם, אשר היה מפורסם בספרד מימי הביניים כפילוסוף, תיאולוג, רופא ורב, והמליץ על צריכה מתונה של יין לבריאות טובה כתרופה נגד מחלות. לנו כישראלים לעתים השם מקוטלג כדתי אך לספרדים רבים  מדובר באייקון שמסמל מצוינות מעבר לדמות דתית, הוכחה לכך ניתן לראות בפסלים הרבים שלו ברחבי המדינה גם באזורים לא יהודים.

רמבם

כיום היקב מייצר 45,000 אלף בקבוקים בשנה, שרובם מופצים בספרד, הונג-קונג וכעת מתחילים להגיע לישראל בעזרת נציג המשפחה בארץ ארמנדו שבעצמו עשה עליה לפני מספר שנים והוא אחראי על כלל פעילות היקב בארץ. כחלק מהאירוח הספרדי  החליט ארמנדו לפנק אותנו בפאייה מדהימה שהכין תוך כדי הסבר על היינות.

היינות:

נתחיל ונגיד שרוב יינות היקב עוד עושים את דרכם לארץ, ובמהלך תחילת השנה הבאה צפויים להגיע כלל היינות. אך כרגע ישנם בארץ 2 יינות מאוד איכותיים של היקב:
Memorias del Rambam (קאווה הרמב”ם) –  מדובר בקאווה יבשה בדרגת ברוט, כלומר אין יותר מ 12 גרם סוכר לליטר, הקאווה מיוצרת בדרגת רזרב  מענבי מקאבו. צבע צהבהב- פנינה, בועות נעימות וקטנות שעוזרות בהעברת הטעמים והארומות ונשארות לאורך זמן. ארומות של שקדים ופירות, בפה מרגיש מעט חמאה אבל קליל ונעים במיוחד בשילוב עם החומציות המרעננת. חוויה אחרת מכלל הקאוות הכשרות שאנחנו מכירים, מומלץ בחום לנסות ולראות את האיכות הגבוהה. מחיר 99 שקלים.
 היקב מתחייב להוציא קוואה נוספת  ברמת גראנד רזרב שיוכל להתמודד עם שמפניות  במבחני טעימה, ממה שאני טעמתי אני באמת חושב שאם כל הצניעות הם מסוגלים. 

קריאנזה הרמב”ם –  יין אדום מענבי הבובל, 12 חודשים בחביות אמריקאיות.  יין כ”כ שונה מהיינות שאנחנו כישראלים מכירים, הצבע סגול כהה ועמוק, ארומות של מסטיק בזוקה, וניל, ופירות שחורים, שטועמים מרגישים את הקלילות של היין מצד אחד אך גם את המורכבות בפה וכך שהוא מכיל מספר ארומות שמתפתחות, יין שמתאים לפאייה ובכלל יכול להתאים לארוחות בשר או תבשילים. מחיר 99 שקלים.

את היינות ניתן להשיג מארמדנו ישירות, הוא עובד עם עוד משווקים להתחיל להפיץ את היינות דרכם, נאחל להם בהצלחה מעבר להיותו מארח מדהים בשלן בחסד, מדובר ביקב עם ניסיון רב בגידול גפנים ועם יכולת יינניות גבוהות מאוד. הבשורה של יקב ספרדי כשר שמספק יינות איכותים עם זנים מקומיים שנהנים מהטרואר הספרדי היא בהחלט דבר שחובה לנסות. לינק לאתר היקב:

 

טעימות יקב Viña Memorias

לשתף

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

preloader