טעימות יקב 5 אבנים Five Stones

יקב 5 אבנים

מאת נתי נעים

קצת על היקב…

יקב 5 אבנים (Five Stones) הוא יקב חדש יחסית, היינות הראשונים שלו מבציר 2016, אך אל תתנו לגיל הצעיר לבלבל אותכם, מאחורי המיזם עומדים 5 יזמים בעלי קבלות בתחום היין והקולינריה בארץ, (ולא בגלל זה הוא נקרא 5 אבנים).

אז על שם מה? כרם Five Stones ממוקם בתל עזקה אשר בעמק האלה, האזור בו התרחש הקרב המיתולוגי בין דוד לגוליית, בו דוד יצא לקרב רק עם 5 אבנים, אנחנו נראה שזה מוטיב שיחזור עוד בשמות היינות.

האנשים מאחורי היין:

באתר היקב רשום שהוא חבית תוססת של אוהבי יין , וכך באמת המצב. זהו מיזם של 5 מובילים בתחום: אילן חסון, מייסד יקב המערה, מנכ”ל יקב בנימינה לשעבר , היינן ששון בן אהרון שמאחוריו שנים ארוכות של ייננות. בין היתר שימש במשך 13 שנה היינן של יקבי בנימינה, והוא זה שנמצא מאחורי אחד היינות הייחודיים של היקב – המערה, ובמקביל  היינן של יקב מוני. עפרה גנור בעלת מסעדת מאנטה ריי ורשת הגלידריות אייסברג, עמית קאופמן, שף ובעלים של קייטרינג טעם וצבע ומזל טלה; איש הקולנוע אבינועם לרנר, בעבר הבעלים של יקבי בנימינה.

5 אבנים

היינות:

🍷 DvsG White Blend  – בכמה חנויות יקרא  DvsG AROMATIC ,  קיצור של דוד נגד גולית, בנוי מבלנד של 60% גוורצטרמינר ו 40% סוביניון בלאן, לאחר סיום התסיסה של כל זן בנפרד הם אוחודו, הדבר מעניק מרקם ארומטי ליין וחומציות מרעננת. לא מתחנף לקהל הישראלי שאוהב את הגוורץ’ קצת מתוק, אלא עושה אותו לפי הספר כיין לבן יבש. מחיר 95 שקלים חובבי הגוורץ’ היבש מחכה פה הפתעה מאוד נעימה!  

🍷  Nobility 215a White  – יין לבן יבש מענבי השרדונה שעברו סחיטה עדינה והועברו לתסיסה בחביות עץ אלון צרפתי. לאחר 8 חודשי תסיסה והתבגרות, עבר היין הצללה בתוספת 5% סוביניון בלאן. היין בעל טעם עשיר ומורכב עם סיומת ארוכה. היין לא עבר תסיסה מלולקטית אך עדין ניתן להנות ממעט חמאתיות ביין. מחיר 140 שקל, לחובבי השרדונה שרוצים לנסות משהו קצת אחר.

🍷 DvsG Red Blend – אדום על בסיס 42% שיראז, 23% מרסלן, 23% קריניאן ו-12% פטיט סירה. ניתן להרגיש בדומנינות של השיראז והמרסלן,  10 חודשי התיישנות בחביות עץ אלון 70% משומשות והשאר חדשות, אך עדין בקליה עדינה. למרות שלפי בחירת הענבים יגידו שזה בלנד ים תיכוני אך הוא מרגיש לי יותר אירופאי אלגנטי עם מקום של כבוד לפרי, בעיקר תות פטל,שזיף ופלפל שחור. מחיר 95 שקלים, זהו היין האדום ה”פשוט” של היקב ועדין מדובר ביין ברמה גבוהה מאוד.

🍷 Nobility 215a Red –בלנד של 43% קברנה סוביניון, 31% מרלו, 16% פטי ורדו ואז קברנה פרנק, או בקיצור בורדו זה כאן!  12 חודשים בחבית (חצי חדשות חצי משומשות). יותר טעמי אדמה, עשבוניות וירוק, סיומת ארוכה. מחיר 140 שקל, ביטלו לכם את הטיסה לבורוד? תקנו את היין ואתם שם.

🍷 5*5 – 5 חביות מ-5 זנים שונים בכמות זהה לכל ענב: שיראז, מרסלן, קריניאן, פטיט סירא ואליקנט בושה. כל אחד מהזנים תסס בחבית עץ אלון חדשה לבדו. היין בעל גוון סגול-אדום וליין ניחוחות תבלינים, וניל ושזיפים. היין בעל מורכבות, אלגנטיות וסיומת ארוכה ונעימה. בעל פוטניאל יישון, מאוד טאניני  מומלץ להשתמש בדקנדטר, יין חוויה מיוחד מאוד. מחיר 199 שקלים. מי שמחפש יין ישראלי מעולה ולהרגיש בחו”ל.

🍷 Viryuous – יין הדגל של היקב. 67% קברנה סוביניון,17% מרלו, 8% מלבק, 8% פטי ורדו. 100% חביות חדשות אך בקליה בינונית בכדי לא להכביד מידי את טעם העץ. מה שיוצר  ארומות‭ ‬פירות ‬יער‭ ‬שחור‭ ‬בשילוב ‬‭ ‬עץ‭ ‬האלון, ליין  ‬מורכבות‭ ‬רבה, ‬אלגנטיות‭ ‬וסיומת‭ ‬ארוכה. היופי ביין הוא השילוב והאיזון  בין הגוף הכבד  לטעמי הפירות , החומציות והרעננות. היין יכול להתיישן לפחות 10 שנים. ולדעתי האישית הולך להיות סוג של “המערה 2” . מחיר 240 שקל, אבל שווה זאת אני בטוח שיהיה שווה עוד יותר בעוד 5 שנים.

לסיכום

מיזם צעיר יחסית אך של  אנשים שיודעים לעשות את יינות הטובים (עם קבלות).  ליקב עדין אין מרכז מבקרים ומתוכנן להיפתח רק בעוד שנתיים לכן צריך לעקוב אחרי אירועים שהיקב עושה או לסמוך פשוט לנסות, כל יין מראה טכניקה מעולה בשילוב חומר גלם איכותי.

Nobility 215a White –  לאחר כחצי שעה בדקנטר, צבע מדהים וככה גם היין.

לשתף

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

preloader