מה קורה אם לא מסיימם בקבוק?

השאיפה תמיד היא לסיים את  הבקבוק באותו יום, אבל מה קורה עם לא הצלחנו?

אז מה עושים אחרי פתחית בקבוק?

בפרק הקודם ראינו את היתרונות של חמצן לאחר פתיחת יין, אבל ליין ולחמצן יש יחסי אהבה שנאה,  כמו שהחמצן עוזר לטעמים חדשים  ביין לצוץ, החמצן יכול גם לעשות נזקים כאשר הוא מגיע בכמות גדולה ולאורך זמן ארוך.
מרגע שפתחנו את היין ומשום מה לא סיימנו את הבקבוק מתחיל מאבק בחמצן, התוצר הסופי של יין וחמצן הוא חומץ, וזה לא נעים לאף אחד לשתות. יין יהפוך לחומץ בין 3-5 ימים לאחר הפתיחה אך עוד לפני שיהפוך לחומץ היין יאבד טעמים ואיכותו תפגע. מהירות ההתחמצנות תלויה במספר גורמים:

  • כמות האלכוהול ביין , כמות גבוהה עוזרת לשימור.
  • רמת הטאנינים , כמות גדולה עוזרת לשימור.
  • כמות חמצן באוויר.

בשל סיבות אלו יין קינוח מחוזק נשאר אף יותר זמן מכלל היינות שאנחנו מכירים. 
לא סיימתם את הבקבוק? נרצה להאריך את זמן חיי המדף של היין אחרי שנפתח,
מה ניתן לעשות? רשמנו פה מספר פתרונות, הסידור הוא לפי פתרונות זולים, פשוטים אך פחות יעלים בראש ואח”כ הפתרונות היקרים שמחזיקים יותר זמן.

יין אחד

להכניס למקרר הבייתי עם פקק הבקבוק

טמפרטורה הנמוכה שבמקרר מאיטה באופן משמעותי את תהליך ההתחמצנות ומאריכה את חיי המדף של היין. מה שכן, ביינות אדומים, כשנרצה לשתות את היין פעם נוספת, נצטרך לזכור להוציא אותו מהמקרר ולתת לו להתחמם לטמפרטורה הנכונה.

אחסון הבקבוק במצב עומד - מאונך

במצב שכיבה, שטח הפנים של הנוזל שבא במגע עם החמצן הכלוא בבקבוק גדול הרבה יותר מאשר אם הבקבוק עומד. לכן, הקפידו תמיד לשמור על הבקבוק במצב שהוא עומד לאחר פתיחה.

יין 3

העברה למיכל/בקבוק קטן יותר

העברת היין הנותר לבקבוק או מיכל קטן יותר, אפשר גם כמה בקבוקים קטנים, היא שיטה טובה להקטין את כמות המגע בין היין לחמצן,יש להקפיד שהבקבוק החדש יהיה מלא עד הסוף ללא מקום לאוויר,  כך הנוזל דוחה את החמצן החוצה ואנו נבטיח שכמות החמצן תהיה מינימלית.

יין 4

שאיבת החמצן מהבקבוק

כיום ישנם  מספר רב של משאבות ביתיות פשוטות שבאמצעותן ניתן להוציא את החמצן שבבקבוק. העלות לא גבוהה(נא בין כמה עשרות עד 200 שקלים) והתרומה שלהן להאטת תהליך ההתחמצנות גבוהה מאוד באופן יחסי.

יין 5

גז תחליפי שדוחה חמצן

זהו הפתרון הטוב ביותר אך היקר ביותר, ע”י הזרקת גז אחר לדוגמה חנקן או ארגון החמצן נדחה החוצה  בשל שיקולים פיזיקליים (משקל סגולי), והגז שנמצא כרגע בבקבוק לא  מייצר אינטראקציה כימית עם היין ולכן לא משנה את טעמו ולא מתקיימת התחמצנות.

Myyain

אהבתם? שתפו

Facebook
Email
WhatsApp

פוסטים קשורים:

לשתף

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

preloader