פקק שעם או פקק הברגה

הפקקים יוצרים חלוקה של עולמות בתפיסה לגבי היין , התשובה כיום שונה מבעבר ועדין  לא החלטית, אין ספק שקיים פער גדול בין הרגש שתמיד מושך אותנו  לפקקי השעם, הרעש בחליצה, היכולת להריח את  הפקק לבין הפקקים החדשים שקלים לפתיחה  וזולים יותר.   הביקוש העולמי ליין (ופקקים) הולך וגדל, ולכן עלינו להכיר וללמוד  את האלטרנטיבות ולהבין שפקק ביין הוא הרבה יותר מרק לסגור את הבקבוק.

פקקי השעם

שעם הוא חומר שמגיע מקליפת העץ,  גמישותו של השעם ואי חדירותו לנוזלים הופכות אותו לחומר מתאים לייצור  פקקי בקבוקים, ייצור פקקים לבקבוקים צורך כ-60% מכל השעם הנצרך בעולם. ופורטוגל מייצרת את רוב פקקי השעם. 
לפקק השעם יכולת אטימה, אורך חיים, קלות משקל, עמידות לגז לנוזל ולחות. חשוב מעל הכל פקק השעם מאפשר ליין לנשום, בשל כל סיבות אלו היו פקקי השעם הבחירה המובילה בייצור יינות באירופה כבר מעל ל-1,000 שנים.

אך ישנם גם חסרונות לפקק השעם:
הראשון והעיקרי הוא שעמת, או קורקי (TCA) , מדובר באויב של מספר 1 של  פקקי השעם, וכך 1%-5% מכלל הבקבוקים  יפגעו, מדובר בבקטריה שמגיבה עם כלור והורסת את כלל הבקבוק, ונותנת לו טעמים של כלב רטוב/עיתון/קרטון.
בנוסף הפקק עצמו יקר לייצור ומדובר בחומר מתכלה.

פקק שעם
פקקי הברגה

פקקי הברגה

בשל כלל החסרונות, התפתחו מספר תחליפים, המובילים בפיתוח הם מדינות העולם החדש בניהם אוסטרליה וניו זילנד שנפגעו בצורה קשה יותר מיין “קורקי”. 
הפקק המוביל הוא כתחליף הוא פקק הברגה, פקקי ההברגה קיימים מאז 1964, והפכו במהירות לחלק גדול מהשוק. אם תבקרו באוסטרליה, תבחינו שפקקי הברגה נמצאים כמעט בכל בקבוק . הפקק עשוי מתכת ופלסטיק, וישנם אף חידושים שכוללים ופולימרים שיכולים לנשום, משום שמדובר בחומרים מהונדסים ואפשר לשלוט בדיוק על מעבר החמצן, הם זולים יותר ואין כלל סכנה ליין קורקי. 
החסרון העיקרי של פקק זה הינו בתדמית כמוצר זול וכך “יורד” ערך היין.

אז מה עדיף?

אין תשובה חד משמעית, אבל אי אפשר להתווכח עם המגמה שהולכת לכיוון פקקי ההברגה שמתפתחים עם הזמן עד שהם אלו שיהיו מובילים בשוק, אך עדין ישארו יקבים מסורתיים שלא ירצו לשנות את הפקק שאיתו מייצרים מאות שנים, לפגוע במיתוג  היין, או לקחת סיכון ביישון יינות לאורך טווח ארוך.

אהבתם?

שתפו עם חברים

Facebook
Email
WhatsApp

פוסטים קשורים:

לשתף

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

preloader