לסובב או לא לסובב את כוס היין?

כולנו רואים את כולם עושים את זה, מסובבים את הכוס שוב ושוב, השאלה למה עושים את זה? האם תמיד צריך לסבוב את הכוס?

כולנו ראינו את זה, רובנו עושים את זה, אבל השאלה האם אנחנו מבינים למה עושים את זה? והאם ניתן לעשות זאת לכל סוג יין?
ראשית הפעולה נקראת ערסול , בה אנו מסובבים את הכוס היין. הסיבה העיקרית שעושים זאת היא  בכדי להכניס עוד אוויר לייתר דיוק  את החמצן מהאוויר ליין הסיבוב מגדיל את שטח הפנים ואת זרימת האוויר בכוס.
סיבה נוספת ואף יש הטוענים שהיא העיקרית  היא הידיעה שהסיבוב  עוזר לשחרר את תרכובות הארומה השונות המצויות ביין. התרכובת יכולות להגיע לאפינו על גבי אדי האלכוהול, והתרכובות הללו הן הסיבה לכך שליין יש מגוון כזה של ניחוחות וטעמים,תרכובות אלה הן מולקולת קטנות, וכפי שאמרנו הן “תופסות טרמפ”  על אדי האלכוהול,  שמעביר את ניחוחות היין למערכת הריח. אנו אומרים ארומה מכיוון שחלק גדול מההנאה מהיין נמצא ביכולת הריח של האף שלנו. אם אתם רוצים להבין את החשיבות של ארומות ותרכובת אלו תנסו לטעום יין כאשר האף סתום, כל הטעמים ומורכבות תעלם.

הסיבה הנוספת לערבב יין היא פחות עבור שותה היין הממוצע, ומשמש יותר אצל טועמים מקצועיים והסיבה היא סיבוב היין יכול לתת לנו מספר פרטים טובים יותר על אופי היין, לדוגמה דרך דמעות היין/רגלי היין, (הדמעות מתייחסות לשאריות שנותרו על הזכוכית לאחר שהמערבולת התיישבה והיין זולג סביב הזכוכית בהרמוניה צמיגה למי זוכר קצת כימיה/פסיקיה אז התופעה היא אפקט מרנגוני) הדמעות הללו אם הם נעים לאט או מהיר? האם הם עבים או דקים? כל אלו נותנים לנו מידע על היין עוד לפני שטעמנו אותו, פירוט לכך יהיה בפרק הטעימה. סיבוב יכול לעזור לנו גם להבין  את הצבע המדויק של היין על כל גווניו שמתפרקים ברגע שיש שכבה דקה יותר בסיבוב.

 

אז כיצד לסובב?

הדרך הקלה ביותר להתחיל היא להניח את האגודל והאצבע שלך בבסיס כוס יין בזמן שהיא מונחת על השולחן, ואז צייר עיגולים קטנים על השולחן תוך כדי אחיזה בבסיס הזכוכית. עשה זאת פעם אחת במשך כ 5-10 שניות ואז הריח שוב. שמתם לב שהניחוחות מועצמים הרבה יותר, ועכשיו עליכם להיות מסוגלים להריח פרופילי טעם בקלות רבה יותר, אם הזמן אפשר בלי המשטח אך תזהרו כל אחד שפך על חבר או על עצמו בהתחלה.

ניתן לראות שאם הזמן אפשר גם לסובב ללא משטח תמיכה…

את כלל היינות ניתן לערסל, חוץ מיינות מבעבעים משום שאנו רוצים לשמר את הבועות. יש אנשים אשר חושבים שלא נהוג לא לערסל יינות לבנים אך אם תנסו אתם  תצליחו להבדיל  בארומות עם ובלי סיבוב הכוס. כמו כן יינות לבנים מלאים בעלי מקרם שומני שמתנהג דומה ליין אדום ונרצה לראות את האפקט של דמעות היין גם בהם.
אהבתם? שתפו ותלמדו את החברים איך לסובב את הכוס…

Facebook
Email
WhatsApp

פוסטים קשורים:

עמוד הדרכות:

נושא הבא:

לשתף

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

preloader