הזמן הכתום

כל מה שרציתם לדעת על יין כתום

מה זה יין כתום?

זהו יין המיוצר מזני ענבים לבנים בטכניקה של יינות אדומים.

בניגוד ליין לבן שבהכנתו התירוש מופרד מהקליפות בשלב התחלתי, ביינות כתומים ישנה השרייה של התירוש עם הקליפות למשך ימים, שבועות ולעתים אף חודשים אפשרות נוספת הינה התססה של התירוש עם הקליפות, ממש כמו בעשיית יינות אדומים, אך הזנים עצמם הם זנים לבנים. היין נקרא גם יין ענבר.

יין כתום

קצת היסטוריה

למרות שהשם יין כתום חדש בעולם היין, שיטת העשיה  עתיקת יומין , כך יצרו יין בגיאורגיה לפני 8,000 שנה, על ידי תסיסת ענבים עם הקליפות,  כתושים בכלי חרס, ואז איטום הצנצנות בחימר וקבירתם מתחת לאדמה בכדי לשמור על טמפרטורה נמוכה. כיום התהליך השתפר ויין כתום מקבל תחייה חדשה בזכות פורצי דרך מאיטליה, יוון, קליפורניה, דרום אפריקה ואוסטרליה. 
בתחילה נקשר שם היינות הכתומים עם יינות טבעים, אך הדבר לא מחייב, מכיוון שרמות הטאנינים הגבוהות  ביין גרמו  לבקבק את היין ללא תוספת דו תחמוצת הגופרית. על כן יינות כתומים רבים נופלים תחת המטרייה הזו של יינות טבעים, אך בהחלט לא כולם.

מה הטעם?

ישנם יינות כתומים בטעם יין אדום בהיר, בעוד שאחרים טועמים יותר כמו בירה חמוצה. ישנה שונות בקרב היינות הכתומים כמו שישנה  שונות בין יינות אדומים או לבנים, הכל תלוי בסוג הענב, זמן השהייה עם הקליפה וסוג התסיסה. ניתן להכליל ולהגיד שיש ליין את החומציות של יין לבן וגוף של יין אדום. באופן כללי יינות כתומים הם בעלי גוף מלא יותר מאשר יינות לבנים. יין כתום נוטה להכיל יותר טאנינים, מה שהופך את היין למר יותר.  יינות אלו תוארו כחזקים ונועזים עם תווי טעימה הכוללים  פרחים ופירות כמו משמש, אגוזי לוז, גרידת תפוז,. כשאתה בוחר יין כתום, שאל את המוכר  לגבי אורך הזמן של השריית  הקליפות עם התירוש (פחות זמן מעיד על יין בעל גוף קל יותר, בעוד שיותר זמן פירושו יין מלא גוף), סוג זן והתסיסה.

שתיית יינות כתומים הינה הרפתקה אשר אינה דומה לשום חוויה אחרת בעולם היין. יינות אלה מיוצרים בכמויות קטנטנות וכל כך שונים מהיינות הלבנים אותם אנחנו רגילים לשתות, כך שצפויה חוויה מפתיעה ומיוחדת.

עם מה לאכול?

בגלל העזות שלהם, יינות כתומים מתאימים עם מאכלים נועזים בעלי טעמים חזקים (אחרת המנות יאבדו אל מול היין). יכול להתאים למנות שכוללת קארי,  או מנות מהמטבח המרוקאי, המטבח האתיופי  והמטבח האסייתי. בנוסף, בשל התכולה הפנולית הגבוהה (טאנין ומרירות),  יינות כתומים מתאימים למגוון רחב של בשרים, החל מבשר בקר ועד דגים.

לא להתבלבל עם רוזה...

לכל מי שחושב שיין כתום הוא יין רוזה, רק בשל הצבעים הדהויים, מדובר בעניין הפוך לחלוטין.
בהכנת יין רוזה משתתפים ענבים אדומים, כשלאחר סחיטתם שוהה התירוש זמן קצר מאוד עם קליפות הענב וכך מקבל את צבעו.
יין כתום מיוצר מענבים לבנים, שמושרים באופן מכוון עם קליפות הענב לאחר הסחיטה ולכן הצבע שמתקבל הוא כתום/ענבר.

מה הולך בארץ?

בארץ הכתום עדין בחיתוליו. אם בשאר העולם היינות הכתומים תופסים תאוצה פה בארץ ישנם מספר בודד של יקבים שמייצרים אותם. למשל

יקב אוריה:  מייצר מספר רב של יינות כתומים כזניים וכבלנדים. יינות כמו עמק הציידים- יין כתום מענבי סמיון, אלפא אומגה- בלנד כתום מענבי שרדונה, ויונייה ושנין בלאן ועוד.

יקב בינימינה הצטרף לטרנד והוציא יין רוסאן כתום, וגם יקב ירושלים שייצר בלנד כתום מענבי אמרלד ריזלינג, פרנץ קולומברד.

לכל מי שלא ניסה יין כתום מובטחת חוויה. אחרי הטעימה לא תהיו אדישים לעולם החדש ישן הזה...

אהבתם?

שתפו עם חברים

Facebook
Email
WhatsApp

לשתף

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

preloader