ביקור ביקב קסטל

יקב קסטל
שיר שמולביץ

מאת שיר שמולביץ

קצת על היקב…

יקב קסטל הינו אחד היקבים הבולטים בעשייתו בישראל. הכרם הראשון שממנו נבצרו ענבי היקב תוכנן להיות כרם שיספק ענבים ליין ביתי משפחתי. כרם זה ניטע בשנת 1988 על ידי אלי בן זקן, אשר הגיע ארצה ממילאנו. ארבע שנים אחר כך היה הבציר הראשון, ובשנת 1995 בוקבקו 600 בקבוקיו הראשונים של יקב קסטל, עם יין שזכה לשם שהיום כולנו מכירים ומעריכים – גראנד וין. המשפחה והחברים מאוד אהבו את היין שטעמו, אבל אלי לא היה בטוח במאת האחוזים. תגובה נלהבת שהגיעה ממנהלת בית המכירות סות’ביס שבלונדון ואליה נשלח אחד הבקבוקים – שכנעה אותו להמשיך, והוא נטע עוד גפנים ופתח את היקב.

היקב עצמו ממוקם בהרי ירושלים, והשם “קסטל” ניתן ליקב על שם המצודה שניצבת ממש בסמוך לו. המבנה עצמו עשוי אבנים ירושלמיות גדולות ויפות, ומעוצב בצורה יוצאת דופן. ממרפסת היקב נשקף נוף מרהיב, שאין מספיק מילים לתאר עד כמה מדהימה ההרגשה לשבת עליה עם כוס יין, לקחת אוויר ולהתמוגג מהנוף.

 

קצת לפני פרוץ הקורונה זכיתי לבקר ביקב, לסייר בו ולראות את המקצוענות והתשוקה ליין בעיניים של כל מי שפגשנו. טעמנו את רוב היינות, ואם נכנסנו ליקב כשברור לנו שמדובר ביקב שיודע לעשות יין טוב – יצאנו ממנו עם ודאות אפילו עוד יותר גדולה. כל היינות נגישים ובעלי טעמים מעניינים.


האנשים מאחורי היין:

אלי בן זקן הינו יינן היקב מראשיתו והבעלים, ילדיו של אלי – אילנה, איתן ואריאל, ממשיכים במסורת. אריאל, אשר שהה בבון שבצרפת ולמד שם גידול גפן ועשיית יין במשך כשנתיים, שימש כ-15 שנים כמנכ”ל היקב וכיום הוא מכהן כיו”ר החברה. איתן, אשר היה אמון על ניהול המסעדה המשפחתית בירושלים, ליווה את אלי בלמידת אומנות היננות והוא משמש כינן לצידו של אלי. אילנה, הבת הבכורה, היא מנהלת הרכש והייצוא של היקב. 

יקב קסטל

היינות:

🍷 לה וי אדום – בלנד של קברנה סוביניון, מרלו ופטי ורדו. עבר תסיסה ושהייה קצרה בחביות, ועבר להתעצב במשך כשנה במיכלי בטון. פירותי, רענן ומאוזן, יופי של יין יומיומי לליווי ארוחות קלות המבוססות על פסטה, דגים וגבינות

🍷 לה וי לבן – יין לבן יבש המופק מענבי גוורצטרמינר, סוביניון בלאן ושרדונה. יין קליל ומרענן, בעל טעמים פירותיים עם גוון טרופי. צבע מוזהב, סיומת ארוכה, יופי של יין לבן ליום-יום ובכלל.

🍷 קסטל C שרדונה  – יין המופק מ-100% ענבי שרדונה, מיושן בחביות עץ אלון למשך 12 חודשים, מאוזן, מלא ועגול, עם טעמי פרי הדר, פירות טרופיים ומעט שקדים. בעל סיומת ארוכה ונעימה מאוד, ואפשר לשתות ממנו עוד ועוד. מגיע לשיאו כ-4 שנים לאחר הבציר. אחד מיינות השרדונה הטובים ביותר בעיניי

🍷 פטיט קסטל – היין הנרכש ביותר של היקב בזכות טעמו המיוחד ומחירו הנגיש. מורכב מקברנה סוביניון, מרלו, פטי ורדו, קברנה פרנק ומלבק, אשר יושנו 12 חודשים בחביות עץ אלון ו-4 חודשים נוספים במיכלי בטון. צבע סגול-בורדו עמוק ואיזון מיוחד ומעניין בין הפרי והעץ.

🍷 גראנד וין – יין הדגל של היקב. מורכב מקברנה סוביניון, מרלו, פטי ורדו וקברנה פרנק, אשר יושנו במשך 16 חודשים בחביות עץ אלון ועוד 4 חודשים נוספים במיכלי בטון. יין עשיר בטעמים, בעיקר של פירות יער שחורים, עשיר ברבדים ובעומק, מאוזן מאוד ובעל סיומת ארוכה.

לסיכום

אחד היקבים הנפלאים בארץ, בשל סדרת לה וי ניתן למצוא יינות נגישים ליום יום ולצד יינות מהשורה הראשונה בארץ.

היינות באתר:

לשתף

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

preloader