ביקור ביקב צובה

יקב צובה
נתי

נתי נעים

שאומרים לאנשים קיבוץ צובה, ישר עולה לראשם המותג “קפצובה” אך מה שרבים לא יודעים שבקיבוץ קיים יקב  משנת 2005 שמצליח לייצר יינות מדהימים במחירים נגישים, אותם ענבים שמשרתים יקבים מוכרים מהסביבה נמצאים גם שם ותחת טיפולו המסור של פול היינן מגיעים לאיכות מדהימה.

קצת על היקב

יקב צובה נמצא בקיבוץ צובה במטה יהודה, הכרמים והיקב שייכים גם הם לקיבוץ וקיימים מעל ל-30 שנה, בתחילה הענבים נמכרו ליקבים מהסביבה שידעו לייצר מהם יינות מעולים, בשנת 2005  הוחלט על הקמת היקב ושימוש בענבים לצורך ייצור יין במקום, דבר “ברור מאליו” ברגע שיש בידיך כזו איכות פרי. כיום היקב מייצר כ-60 אלף בקבוקים במגוון סדרות שנמכרות בעיקר ביקב, ומיוצא לארה”ב וצרפת.

היינן פול דאב גדל והתחנך בבית של יין, אביו הכין איתו ביחד יינות מתוקים עוד בתקופה שגדל בדרום אפריקה, שעלה לארץ בשנת  1996 התחיל לעבוד בכרמי צובה שמכרו את הענבים ליקבים הגדולים בארץ, פול למד, התמקצע והכין יין בייתי ואז בשנת 2005 שיקב צובה קם, פול מונה ליינן. כמה עקרונות שעל פיהם היקב פועל: הפרי במרכז –  ההבנה ההשקעה בענבים טובים יוצרת יינות גדולים. התאמת היין לאקלים: היין צריך להתאים לאקלים של הארץ ולאוכל המקומי,  לדוגמה כלל היינות הלבנים לא עוברים תסיסה מאלו-לקטית, וכך נשארים קלילים ופריכים. אירוח כולל –  מעבר ליין האיכותי במקום, ליקב יש מסעדה מעולה, ערבי בילוי (מוסיקה יוונת או ערבי בשר), בארנץ’ שישי בוקר, לינה במלון הקיבוץ וכמובן קפצובה לילדים, הכל נעשה ברוחב לב ונותן תחושה הכי מפנקת שיש. יינות נגישים – מטרת היקב היא להגיע לכמה שיותר אנשים, ניתן למצוא יינות בכמה סדרות ברמות מחיר מגוונות, אני מזמין את חובבי היין לנסות את היינות מכלל הסדרות ולהתפלא לחיוב מהאיכות של התוצר והמחיר שהוא שווה לכל נפש. זני זה זני – החוק היבש בארץ אומר שבכדי שיין יקרא זני היקב מחויב ב-85% מאותו הענב (כלומר יין עם 85% קברנה ו-15% מרלו יכול להיקרא קברנה זני בארץ) אך ביקב צובה החליטו לקחת את זה צעדת קדימה וכאשר הם אומרים זני, הכוונה ל-100% מאותו הענב.

בסביבת היקב נמצאות גתות רבות, שהקרובה שבהן  ממש סמוכה ליקב, ניתן לבקר בה כחלק מהטיול מהמאורגן של המלון/יקב.הדבר מראה את איכות המקום לגידול גפני יין, עוד ימי התנ”ך נעשה פה יין, והכיום היקבים הטובים והמוערכים בארץ נמצאים שם, כמו כן כל אלו יכנסו תחת נפת- מטה יהודה, מה שיהיה האפליסיון הראשון בארץ.
בין לבין השיחות על יקב בהנהלת קיבוץ, יינן מדרום אפריקה שמשתקע בארץ, ומגמות ביקב גם טעמנו יין:

שרדונה 2018

שרדונה 100%,  שהה 8 חודשים בחבית עץ צרפתי, ן מיוצר בשיטת surlie המסרותית: השרייה על השמרים, כאמור היין לא עובר תסיסה שניה – מלאו לקטית בכדי להישאר רענן ולהתאים לאקלים הישראלי וגם ל”ברוח” מטעמי החמאה. היין צלול בעל צבע קש צהוב, ליין ארומות של לימון, ליים, וניל, פירות טרופים בדגש על אננס, החבית נותנת לו נגיעות של שקד קלוי בפה  עושר של טעמים, סיומת ארוכה מעט קרמלית. מי שאוהב ארומות מרציפן מומלץ ליישן מעט את היין וכך טעמי השקד יתגברו ויהפכו למרציפן עם השנים… מחיר מומלץ לצרכן 79 שקלים. שרדונה מרענן ואיכותי, תמורה מעולה למחיר.

סמיון סובניון בלאן 2018

מדובר בבלנד של 50% סובניון בלאן, 50% סמיון כפי שחשבתם,  הענבים נבצרים באותו יום, לכן יש למצוא את נקודת האיזון המושלמת, משום שהסמיון מבשיל לפני הסובניון בלאן. גם היין הזה כאמור לא עבר תסיסה מאלו לקטית אך מצליח לייצר עושר טעמים, שומניות טובה, יין עגול. יין בצבע קש באף ארומה של לימון ותפוח מאוד פירותי ומרענן עם גוף בינוני. בלנד מאוד מפתיע, אין הרבה לבנים בבלנד הזה, אין ספק שזה יין ישראלי לימים חמים. מחיר לצרכן 69 שקלים.

צובה סמיון

טעימת חבית - רוזה קברנה פרנק

פול הלך להביא לנו משהו מענין מהחבית, בארץ מתחילים לעשות רוזה טוב, רוזה הוא יין מאוד עונתי, אבל מותאם לנו לתקופה ארוכה יחסית בישראל.  משנה הבאה  תוכלו לרכוש רוזה מענבי קברנה פרנק של יקב צובה. כן קראתם נכון רוזה מקברנה פרנק, אני חושב שזה יהיה הרוזה היחידי בארץ מענבים אלו, דבר שגורם ליותר מורכבות ועושר ביין.  ניתן להרגיש ארומות פרי בדגש על טרופי, חומציות גבוהה ומעקצצת (חלק תשאר חלק תתעדן בהמשך). היין  מאוד פריך, נעים, פירותי ומרענן, עדין אין תמחור ליין אבל הכמות תיהיה מוגבלת, אולי יהיה רק לחברי מועדון, שווה לעקוב.

מרלו 2017

הענבים היו 14 חודשים בחביות עץ אלון צרפת,  כאמור מדובר ב-100% מרלו ברמות סוכר נמוכות –  יין יבש. איזור מטה יהודה הופך את האדומים לאלגנטיים, וכך גם מתחרש ביין הזה. ארמות משגעות של פטל,טבק, זפת, פלפל חריף. בפה טאנינים רכים ועגולים, גוף בינוני-כבד קטיפתי מאוד .למרות שאני לא חסיד של להתאים מאכלים חריפים ליין אדום הפעם אפשר לחרוג ולנסות להתאים את היין לדג חריימה חריף, הארומות של הפלפל החריף ישתלבו מעולה (הטאנינים רכים אז לא מעצים את החריפות). מומלץ בחום במיוחד במחיר הזה –  59 שקלים. 

צובה מרלו

קברנה סובניון 2018

יין אדום יבש המיוצר 100% מענבי קברנה סוביניון. התבגר 14 חודשים בחביות עץ. הגפנים נלקחו מ-3 חלקות בגבהים שונים וכך נוצרת מורכבות ועומק ביין. הפרי הוא שם המשחק פה, הרבה פרי שחור בדגש על פירות יער ושזיף, ארומות עץ גם הן נמצאות שם אבל לא משתלטות.  טאנינים עגולים ונעימים, גוף בניוני-כבד, מחיר לצרכן 59 שקלים.

צובה קברנה

מצודה 2016

בלנד בורדולזי קלאסי המורכב מרובו מענבי קברנה סובניון כ-75%, והשאר  מרלו וקברנה פרנק המגיעים מהחלקות הגבוהות בבעלות היקב. יין עטור פרסים בארץ, לדעתי הוא יין הדגל של היקב (ממנו נבחרים מספר חביות משובחות אשר ממשיכות ישון והפוכות למותג הפרימיום של היקב-  טרסה). יין עשיר מרוכז ועמוס פרי וארומות. בעל צבע כהה על גבול השחור, ארומות פרי מרוכז ומלא בטעמים, גוף כבד , נוכחות טובה בפה, אך עם זאת לא מעיק ולא בועט מידי, טאנינים עגולים, סיומת ארוכה ונעימה. מחיר לצרכן 110 שקלים. ממליץ בחום לחובבי האדומים לנסות את היין.

לקינוח: לבן - שרדונה late harvest ואדום פורט

איזה כייף שיש מבחר גם ביינות הקינוח, הסגנון הלבן הוא יין שנוצר מ- 100% ענבי שרדונה שנבצרו לאחר הזמן משורות הכרמים החיצוניות והסוכר בהם גבוה מהרגיל.
היין יושן 14 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי. ליין צבע זהב זהב מדהים, , ארומה חזקה של דבש ומתיקות נעימה ולא מוגזמת. חובה לסיים ארוחה עם יין קינוח שכזה. מחיר 69 שקלים.

הקינוח מיין אדום נעשה כבר בסגנון פורט, ע”י חיזוק רמות האלכוהול. יוצר מענבי קברנה סוביניון ומיושן 14 חודשים בחביות,.
ניתן להרגיש בארומות פרי מיובש או ריבתי, ואת השפעת העץ.

לסיכום, החוויה ביקב מסחררת: הנוף המדהים, היין המוקפד, האנשים הטובים , אוכל בשפע ועוד מגוון אטרקציות.  היקב מייצר יינות נפלאים שצריכים לקבל יותר במה בקרב חובבי היין. ממליץ להגיע לטעימות ומשם אני בטח שתתאהבו בעצמכם, אם מסתדר  לכם להיות באירוע עם אוכל או לינה במקום בכלל תהנו.

פרטי תקשורת של היקב:

לשתף

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

preloader