ביקור ביקב נבו

יקב נבו
נתי

נתי נעים

יקב נבו הצליח להפתיע אותי בגדול,  הביקור ביקב  מעביר את החוויה האמתית שנקראת יקבי בוטיק: אהבה של יינן וכורם למקצוע על גבול השליחות תוך הקפדה על עשיה מדוקדקת ללא פשרות.

קצת על היקב

יקב נבו נמצא  במושב מטע (מטה יהודה) היקב הוקדם בשנת 2002  וכיום היקב מייצר כ-15 אלף בקבוקים בשנה. היינן והכורם הוא נבו חזן שהשאיפה שלו לשלמות נראת בכל מקום: ביין, בענבים ואפילו במרכז מבקרים שבנה בעצמו.
מעבר ליינות המדהימם שאפרט עליהם בהמשך הסיפור של הקמת היקב הוא מיוחד שלעצמו, כאילו הייתה יד מכוונת שאמרה לנבו לעסוק בתחום:
בשנת 2002 דודתו של נבו,  לאה הגיעה לגור עם המשפחה בעקבות מחלת סרטן, הדודה לא בדיוק נחה בתקופה הזו אלא פעלה במשק ושהגיע זמן הבציר סיפרה למשפחה על הניסיון שלה בהכנת יין, נבו ביקש מהשכנים ענבים וביחד הכינו יין ביתי, בעקבות ההצלחה של היין וההחלמה של דודה לאה, נבו החליט ללמוד ולהתמקצע בנושא  ובשנת 2008 יצא היין הראשון מיקב נבו לשיווק  (מרלו).

מאז ניתן לראות את ההתמקצעות, הלמידה והשיפור המתמיד ביינות: אם זה בבציר ידני שנעשה בלילה, מעקב קפדני אחרי רמות הסוכר אך גם על רמות החומצה בענבים (דגש גדול מאוד ביקב  כדי לא לפספס את היתרונות של החומצה ביין), ירידה לפרטים בבחירת השמרים, בחירת חביות איכותיות  ובחירת הרכב בלנד מנצח.
אחרי סיור ביקב עברנו לטעם את היינות:

שרדונה 2019

שנה ראשונה ובציר ראשון ליין הלבן של יקב נבו. את נבו ליווה בתהליך איתי להט שחתום על עוד כמה לבנים מוצלחים (כולל שלו עצמו), השרדונה גדל בחלקה יחודית ליד חלקות המרלו המובחרות, בעלת טרסות  אדמת גיר רדודה. השרדונה מורכב מ-70% ענבי שרדונה שהיו בחביות עץ (שחצי  מהן חביות חדשות) ו-30% תסיסה במיכלי נירוסטה. שנבו הציג את היין דמיינתי שאת טעם העץ וחמאה שחלק מהאנשים אוהבים וחלק לא (בכל זאת 70% חבית ועוד חצי מהן חביות חדשות), אבל הפתעה מדהימה החביות שנבחרו בקפידה תוך רצון להגיע לתוצר מוגמר ברמה גבוהה לא נותנות תחושת עץ אלא עושר של יין. היין לא כבד,  עגול  חומציות נהדרת, ארומות של פירות הדר, תפוח ירוק, ועשבוניות. יין שרדונה מיוחד בסגנון שלא נעשה הרבה בארץ, חובבי השרדונה יהיו חייבים לנסות, אני אישית הוספתי אותו לטעימת שרדונה רוחבית שלי.  מחיר לצרכן 140. 

שרדונה נבו

רוזה 2019

הרוזה של נבו עבר כמה גלגולים אם מישהו טעם את הרוזה הקודם שישכח הכל, מדובר במוצר אחר לגמרי. רוזה שנעשה מענבי קברנה סובניון מחלקה ייעודית לרוזה, הענבים נבצרים שבועיים לפני הזמן של קברנה סובניון בשביל לשמור על  החומציות, הרוזה נעשה בסחיטת אשכולות שלמים וכך שומר כך על אופי הפרי המקורי רעננות והחומציות בנוסף מקבל צבע “ורוד סלמון”  (ורוד בהיר)  כמו שרוזה צריך להיות. ליין ארומות של תות , הדרים ואפרסק בוסר, היין  מאוזן ועגול אך לצד הקלילות הכייפית שלו הוא מאוד מורכב ומתפתח תכונה נדירה ליינות רוזה.  גולת הכותרת של היין הוא הסיומת הארוכה והמתפתחת שלו, לא משהו שהיית מצפה מרוזה ישראלי אך תמיד מופתע לחיוב שקורה. יין רוזה שלא היה מבייש יינות רוזה צרפתיים (ליתר דיוק מדרום צרפת, המובילה ברוזה), מחיר לצרכן 110 שקלים.

קברנה סובניון 2018

קברנה סובניון  שמתאים לטרואר של מטה יהודה, לא חייב להיות כבד אלא  יכול להיות אלגנטי, מדובר ב-100% ענבי קברנה מכרם ניר,  14 חודשים חבית .צבע אדום עמוק, ובעל ארומות של פלפל שחור, פירות שחורים עשבוניות אופיינית לאיזור, ושוקולד. יין חזק ועוצמתי , טאנינים מעט בועטים אבל למרות כל זה  ברגע ששותים  נותן תחושה עגולה  ואלגנטית. אפשר לשתות עכשיו אבל מי שיכול ליישן אותו בתנאים טובים  יהנה ממנו אפילו יותר, לנסות בעוד שנה/שנתיים או יותר לחובבי היישון. מחיר לצרכן 190 שקלים.

קברנה נבו

בלנד 2018

הבלנד האדום של יקב נבו לא יוצא בכל שנה, רק בשנים שבאמת יש ערך מוסף ליצירת הבלנד. כלומר כאשר שילוב שלושת הזנים: פטי ורדו, מרלו, וקברנה סובניון הופך את 1+1+1 להרבה יותר מ-3. 2018 הייתה שנה כזו ובבלנד הזה יש 60% פטי ורדו, 30% קברנה סובניון ו-10% מרלו.  כל זן עבר תסיסה ויישון בנפרד (14 חודשים), כבר בצבע רואים את הנוכחות של הפטי ורדו שקיים בבלנד לא באחוזים בודדים למטרת הצבע כמו שעושים במדינות קרות אלא דווקא באחוזים גבוהים על מנת לתת ליין גוף מיוחד ואת התכונות הייחודיות של הענב שמשגשגות באקלים חם. ליין ארומות פרי מאוד מורגשות , ניתן להבחין בפירות אדומים ושחורים ,טריים  וגם בצורת ריבה. היין מאוד מורכב ובעל שכבות רבות שבאות לידי ביטוי בפה בזמן הטעימה וגם אח”כ בסיומת. מחיר לצרכן 170 שקלים.

בלנד נבו

מרלו 2017

למרות שהצלחנו למצוא בחביות של נבו יין קינוח  שהוא מייצר, הקינוח האמיתי פה הוא המרלו. זהו גם היין הראשון שיוצר ביקב ואפשר להגיד שסימן ההיכר שלו.  יין שמופק מ- 100% ענבי מרלו מהחלקה המובחרת של היקב, היין היה 24 חודשים בחבית אלון צרפתי. כבר משלב הצבע מבינים שלא מדובר במרלו רגיל, ואף אנשים שהיו טועמים אותו בטעימה עיוורת לא בהכרח היו מנחשים שמודבר במרלו לפי הצבע העמוק והסגלגל. שמריחים את היין מקבלים  ארומות של  תבלינים , פלפל שחור, עץ קלוי, שזיף ופרי אדום. בשלב הטעימה כלל לא מרגישים את העץ,  הטאנינים עגולים ורכים ומשתלבים מעולה עם החומציות והארומות, בין המרלו הטובים שנעשה בארץ. מחיר לצרכן 220 שקלים.

מרלו נבו

לסיכום, החוויה ביקב מדהימה שילוב של הסיפור האישי של נבו והחלום להקים יקב (עם עוד עשרות סיפורים ואנקדוטות שלא נכנסו לפה) בשילוב יינות טובים שנעשים עם המון אהבה והקפדה.
אם אתם חושבים שאני סתם מגזים פשוט תגיעו לביקור ותרשמו לי מה חשבתם.

פרטי תקשורת של היקב:

לשתף

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

preloader