ביקור ביקב מוני

יקב מוני

קצת על היקב…

טעימת יינות ואירוח ביקב מוני. קשה לתאר במילים את החוויה, אבל אנסה בכל זאת, בתקווה שאצליח להעביר ולו חלק קטן מכל מה שהיה שם, כי היה, והרבה. הגענו ליקב והתקבלנו במאור פנים על ידי שאקיב ונסים ערטול, ממשיכי דרכו של אביהם שעסק כל חייו ביין – ועדיין מהווה חלק בלתי נפרד מהיקב. היתה זו שעת ערב אז האירוח כולו התקיים במערה המדהימה שבמקום, ואיזה אירוח זה היה… על השולחן חיכו לנו מבחר גדול מאוד מיינות היקב, פלטות גבינות עשירות, לחמים, ממרחים, זיתים ושמן זית מדהים שמיוצרים גם הם על ידי היקב, כוסות ממותגות גדולות, בקבוק מים אישי ובטח עוד כמה דברים ששכחתי.

האנשים מאחורי היין:

כיום היינן של היקב הוא ששון בן אהרון – שמאחוריו שנים ארוכות של ייננות. בין היתר שימש במשך 13 שנה היינן של יקבי בנימינה, והוא זה שנמצא מאחורי אחד היינות הייחודיים של היקב – המערה. ששון נכנס לתפקידו ביקב מוני בשנת 2014, והחליף את סם סורוקה שהיה הראשון שהעלה בצורה משמעותית את רמת יינות היקב והתאים אותם לחך הישראלי. שאקיב ערטול עצמו למד ייננות בבורדו שבצרפת, והוא נמצא שם לאורך כל הדרך ומקבל יחד עם ששון את ההחלטות בנוגע לכרמים, לענבים וכמובן – ליין. ששון לא יכול היה להגיע אבל הסביר לנו איזה יינות אנחנו עומדים לטעום דרך מסך הטלוויזיה ושאקיב הנהדר ביחד עם נסים המקסים, ליוו את הביקור שלנו וסיפרו לנו על המשפחה ועל כל יין ויין מהיינות שטעמנו.

יקב מוני

היינות:

🍷 מוני M קולומבארד – יין לבן יבש המופק מענבי פרנץ’ קולומבארד שגם הם, כמו כל שאר זני הענבים, נטועים בכרמי המשפחה הנטועים על פני שטח של 650 דונם. יין בעל גוף בינוני, נגיש, פירותי ועסיסי, הנותן תמורה מלאה למחירו (35 ש”ח). יופי של יין VFM, מומלץ לשתות צונן בימי הקיץ החמים.

 

🍷 שרדונה מסדרת רזרב 2017 – יין לבן יבש מענבי השרדונה, אשר יושנו במשך 6 חודשים בחבית, וזה מורגש מאוד לטובה בטעמו הכל כך מיוחד של היין. אהבתי אותו מאוד גם בביקור הקודם שלי, ונדמה לי שהוא אפילו השתבח מאז. למעשה, זה בעיניי אחד מיינות השרדונה הטובים ביותר שטעמתי.

 

🍷 קריניאן מסדרת נחל – בשנים האחרונות הקריניאן הוא ענב שתופס תאוצה חזקה ביקבי הארץ. את דרכו כאן התחיל כענב פשוט יחסית אשר שימש בעיקר כתוסף טעם ליינות אחרים, אבל לאחרונה החלו לייצר ממנו יין זני, ובמוני עושים זאת היטב. היין נהדר לשתייה כבר ברגע שפותחים אותו, אבל הולך ומשתבח ככל שחולף הזמן – בתוך הכוס.

 

🍷 פטי ורדו מסדרת נחל –הפטי ורדו של מוני שהה 6 חודשים בחבית, והינו יין בצבע סגול-אדום וניחוח חזק של פרי משולב בווניל עדין מהחבית. היין זכה במדליות רבות לאורך השנים.

 

🍷 מלבק מסדרת רזרב – למרות שהמלבק הוא זן צרפתי במקורו, היין שמייצרים ממנו מוכר לנו דווקא בעיקר מארגנטינה, ויש האומרים שבישראל קשה להפיק מלבק שדומה בטעמו למלבק הארגנטינאי. במוני דווקא מצליחים. היין התיישן 10 חודשים בחבית, ומציע אף, פה וצבע מיוחדים במינם. אמנם בפעם הקודמת שטעמתי אותו היה נדמה לי כאילו הוא צריך להיפתח עוד ועוד, אבל הפעם נהניתי ממנו כבר מהטעימה הראשונה. כמובן שככל שחלף הזמן והיין נפתח עוד בכוס, נפתחו רבדים נוספים של טעמים והפכו אותו בעיניי לאחד מיינות המלבק המוצלחים ששתיתי בחיי.

 

🍷 שיראז מסדרת רזרב – השיראז מבחינתי הוא אחד היינות הטובים ביותר של היקב. התיישן 14 חודשים בחבית, צבוע בגווני ארגמן יפהפיים וריח שאפשר להריח בלי להפסיק. גוף מלא, סיומת ארוכה וטעם שנשאר הרבה אחרי שהיין נגמר.

 

🍷 שמשון מסדרת הפרימיום של היקב – יקב מוני נמצא בעמק שורק, אזור המוכר גם בשם “ארצו של שמשון הגיבור”. לכן, כשיצרו ביקב מוני את סדרת הפרימיום, החליטו לקרוא ליינות המשתייכים אליה “שמשון” ו”דלילה”. השמשון מורכב משילוב מנצח בין ענבי קברנה סוביניון ושיראז, שני זנים עוצמתיים מאוד, ממש כמו שמשון. מדובר ביין משובח ביותר, שנותן תמורה מלאה למחירו.

לסיכום

אחד היקבים הנפלאים בארץ, נוף מדהים ויין מעולה. לא רחוק מהמרכז והסיפור האישי של היקב הכשר במערה תמיד נותן תקווה לעתיד טוב יותר, מומלץ בחום.

לשתף

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

preloader