סיון נוימרק

סיון נגד שישה בקבוקים...

השבוע קיבלתי להתנסות בארגז היין בהתאמה אישית של ֹֹֹֹֹֹֹֹWine Case – by Franco והתבקשתי לשתף בחוויה. גייסתי כמה חברים ואת הכבד ונקראנו לדגל. עמדנו בגבורה באתגר ואנו כאן כדי לספר…

אז לפני הרשמים הפרטניים על הארגז שקיבלנו, אקדמת מילין קצרה והכרחית מבחינתי. יש לא מעט אפשרויות היום בשוק לרכישה ומשלוחים של יינות ארגזים כאלו ואחרים, כולל גם כמה יוזמות נהדרות לסוגי “מנוי” חודשיים של מארזי יין. אנחנו הצטרפנו לחלק ממגמה עולמית שתפסה תאוצה, במיוחד בימי הקורונה העליזים. כל כך נפוץ ושגרתי זה הפך להיות, שאפילו מרתה סטיוארט בעלת מוצר כזה (כן!). אז עשינו ייבוא למתכונת הזו, והיא עובדת יפה.

מארזי יין

הייחוד במיזם של אייל פרנקו, מבחינתי, הוא הערך החברתי/חברתי ישראלי שלו. משהו קצת מעבר להיותו עוד רכישה של ארגז יין. ומכיוון שאני די סאקרית של רומנטיקה ונרטיבים, זה הפך מבחינתי את החוויה שכרוכה בארגז לעוד יותר טובה.

הסיפור מאחורי מוצר ומיזם תמיד חשוב בעיני. הקונסטלציה בה הוא נולד מהווה חלק ניכר מחוויית השימוש בו והיא גם תהיה פקטור חשוב בהערכה אם הוא טוב/מצליח/מתאים. זה נכון גם לגבי יין. אנחנו אוהבים לבקר ולשתות יינות של יקבים שיש מאחוריהם איזה סיפור. איזה שהוא ערך. ייחוד.  

נקפוץ רגע אחורה שמונה חודשים. קורונה, סגר. כן, שוב המעצבנת הזו. מה לא נכתב כבר (ועוד ייכתב) עליה ועל המשבר הקולקטיבי הקשה שהיא הביאה איתה. הכל ברור וידוע. ויחד עם זה, אני חושבת שלא ניתן להתעלם מההשפעה האישית שלה על חיי כל אחד מאתנו כפרט. כולנו פיתחנו עם המגיפה הזו מערכת יחסים. כמו עוד אדם שנכנס לחיינו, היא משמשת כמקור וזרז לשינויים אצל כל אחד מאתנו. היא גם לימדה אותנו הרבה. בואו נודה על האמת – כולנו שונאים אותה, אבל לרגעים – בכולנו יש גם סוג של הערכה על (אולי מקצת) דברים טובים שהיא הביאה איתה. תודו – היו לה כמה יציאות טובות והשפעות שספק אם היו מתרחשות בלעדיה.

כשאני מדברת עם אנשים אני מזהה אצלם שתי מגמות שהתרחשו אצלם בתקופת המגיפה, שגם מתחברות יחד: האחת, הקורונה גרמה לנו ללמוד שוב ליהנות אחד מחברתו של השני. ככה, פשוט. בלי היסחים. השנייה – כולם למדו לשתות. למדנו להוקיר חוויות והנאות קטנות זמינות ומנחמות שלא היו חלק מהתרבות שלנו לפני זה. דווקא עכשיו, למשל, למדנו להיות מאוד אירופאים ולמדנו לשתות (בעיקר יין) כחלק מהתרבות החברתית שלנו. לא בכדי, דווקא בחצי שנה האחרונה, למרות שכולנו ספונים בבתים, צריכת היין בישראל עלתה דרמטית. אנחנו יושבים עם אנשים שאנחנו אוהבים, מדברים, ושותים יין. הצינים אולי יזלזלו, אבל זה רומנטי בדיוק כמו שזה נשמע.

סוף סוף התרחשה ה”שבירה” הנדרשת הזו של תפיסות מיושנות שכדי לשתות, צריך להבין בשתיה. בעיקר ביין. הרי אם אתה לא אוחז בכוס או מערסל את היין נכון וחלילה לא תדע לזהות את הארומות הספציפיות שתופסות לך את האף או החיך, אז נשללה ממך הזכות המלכותית ללגימה המקודשת. אז לא. סוף סוף הבנו – שיין הוא לכולם, כל הזמן. הכי חשוב, שפשוט יהיה לך טעים ותשתה לצד מישהו שאתה מחבב (גם אם זה רק עם עצמך. תחבב את עצמך, זה בסדר).

הקורונה גרמה לאנשים “לצאת מהארון” ולבקש לשתות יין ראוי במחיר הולם. מה שכונה עד היום בזלזול VFM, הפך להיות מיינסטרים שולט, והוא נטול בושה.

עם זאת, השוק הישראלי לא היה בנוי לגל אוכלוסיית השותים החדשה שנכנסה אליו. זה נבע משתי בעיות עיקריות: האחת – אנשים פשוט הלכו לאיבוד במגוון ובהיצע. ומי שלא בקי, פשוט היה overwhelmed מהאפשרויות. ואין דבר יותר מבאס מלקחת יין בחנות (בדר”כ על פי תווית מגניבה) ולגלות בבית שהוא לא זורם לך בכלל טוב. השניה – כולם ביקשו למכור לך. אבל בכמויות, וגם בדרך כלל ממגוון מאוד מוגבל. קצת מרתיע לרכוש ארגז שלם של אותו יין או אותו יצרן שאתה עדיין לא יודע אם אתה בכלל תאהב, ובמחיר שבימי קורונה הוא אולי לא נגיש במיוחד לכולנו.

מאז שהתחילה הקורונה אני מקבלת המון הודעות שמבקשות להתייעץ על יין. איזה סוג יין לקחת, של מי, איזה אוכל להתאים לו, כמה הוא עולה, איפה לקנות וכיוב’. גם אייל פרנקו, כבעל ניסיון וותק רב בתעשייה ובעבודה מול יקבים מובילים ויקבי בוטיק בארץ, שימש ככתובת לחבריו להתייעצויות בנושאי יין. בשלב מסוים הוא זיהה את הפער והצורך. הוא הבין שחסרה הנגשה אמתית של יין. חסרה מודעות. ואנשים רוצים להיחשף, אבל הם צריכים קצת עזרה.

מהמקום הזה נולד בעצם המיזם Wine Case, שחלק ממנו הוא בנייה של אותם מארזי יין, על בסיס שאלון התאמה אישי. המארז עצמו הוא כאמור לא חדשני בתפיסה שלו, אבל ההוצאה לפועל – כן.

ועכשיו המקום לספר קצת על החוויה עצמה.

תהליך ההזמנה עצמו לא רק ידידותי למשתמש אלא ממש מהנה. נכנסים ללינק של שאלון היין (הלינק נמצא באינסטגרם או בלינק למטה), משיבים על שאלון שמטרתו לזהות את פרופיל הטעם החביב עליכם וכן לקבל אינדיקציה על כל מיני העדפות אישיות אחרות (יש שאלונים שונים לרכישה אישית או למי שקיבל את הארגז כמתנה). על בסיס השאלון איל מרכיב לכם ארגז של שישיית בקבוקים. גזרות המחיר משתנות בין 440 – 640 ₪.

השאלון האישי עצמו פשוט מקסים. קליל משעשע ונטול יומרה ומאוד מדבר לקהל צעיר. כבר על ההתחלה נוצר חיבור. הארגז הגיע במהירות מרשימה (יום למחרת כבר בפתח הדלת). גם הארגז עצמו, בעל עיצוב פשוט אך מרשים. הבקבוקים מגיעים מוגנים ואפילו עם פותחן יין מתנה וגלויה. אחד המשלוחים האסתטיים והיפים שקיבלתי, בהחלט.

winecase

ולגופו של עניין: היתרון העצום בארגז הזה הוא שהוא מאוד מאוד מגוון. לא רק יקב אחד, סגנון אחד, יצרן אחד או מפיץ אחד. אפילו לא מדינה אחת. חשיפה למגוון רחב ובלתי אמצעי ליקבים ישראליים מיוחדים ושונים (לרבות יינות של יקב ננה, יקב לטם ויקב גבעות) וזרים (ספציפית קיבלתי יינות ספרדיים ברובם). ואם אהבתם משהו – אייל גם ייתן לכם ארי זה הכוונה איפה ניתן לרכוש אותו. הוא לא מנסה למכור לכם את מה שלא שלו, רק לחשוף אתכם. זה מקסים בעיני.  

ומילה על היינות שקיבלתי, כי בכל זאת – גם לשם כך התכנסנו. בארגז ביקשתי תמהיל מאוזן – שלושה לבנים ושלושה אדומים, בלי העדפה לנושאי כשרות או לארץ מוצא. מה שנקרה – ארגז “הרפתקני”. כשפתחתי את הארגז זיהיתי לפחות שניים שכבר שתיתי לפני. והוא הצליח להפתיע אותי עם הארבעה הנוספים שטרם שתיתי.

יכולה להגיד שכבר מבחינה ראשונית אפשר להגיד בוודאות שמחיר הארגז ביחס ליינות שנכללו, שווה למדי. VFM, כאמור, זו לא מילה גסה. כמו כן, מכיוון שאת היינות שהכרתי בארגז אני מאוד אוהבת, יכולתי כבר לזהות ששאלון ההתאמה היה יעיל ולא רק גימיק חמוד.

אגב – אני כאמור החלטתי לקחת את הארגז צעד אחד נוסף וליצור עמו חוויה נוספת של “הנגשה” – לקחת את כל היינות ולבנות אתם ערב טעימת יין עם חברים. ארגנו פיקניק מפנק בפארק (בכל זאת, התקהלות אז רק באוויר הפתוח וכו’), הבאנו כוסות, לקחנו את הארגז וחיסלנו את תוכנו. היינו 13 איש ושישה בקבוקים עמדו במשימה הזו. בהחלט חוויה חברתית שאפילו שווה מבחינה כספית. והכי חשוב – סייעתי לחשוף עוד כמה חברים למגוון נוסף של יינות ויקבים.

ובמילה קצרה, על הטעמים עצמם והיינות שהגיעו בארגז: קצת מיותר לכתוב ביקורת יותר מפורטת על היינות עצמם, כי כל ארגז כאמור הוא שונה. אולם יכולה לציין שלמעט שני יינות שהיו קצת פחות מוצלחים לטעמי, הרוב היה מצוין וקלע לטעם המוחלט של רובנו. משימה לא פשוטה, אבל מסתבר שאפשרית. זה מעיד על בחירה נכונה של יינות. לי אישית היה די בהכללתו של בקבוק שנין בלאן המצוין של יקב ננה, הסמיון המיוחד והפאנקי של יקב לטם ומחול כרמים של יקב גבעות עם בלנד בורדולזי אלגנטי ונהדר שכבר מזמן רציתי לטעום, כדי להשביע את רצוני.

אגב, ניתן גם להזמין את הארגז הזה כמתנה. מתנה מגניבה שכנראה גם אתנסה בה בעתיד.

לחיים חברים!

וכדי לסייע – הנה לינק למילוי השאלון ורכישה:

  1. אישי: http://bit.ly/3lyCOao
  2. מתנה: https://forms.gle/yQ8Lzxvw2VJjgSxf7
מה אתם הייתם עונים?

לשתף

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

preloader