הפינה הכלכלית - סובניון בלאן

אז פצחתי בתחקיר על הזן והיינות שהסעירו לי את החיך במהלך הקיץ האחרון – הסובניון בלאן. 
התעלמתי כרגע מהאופציות שהלב מושך אליהן – עמק הלואר בצרפת, ובחרתי 3 יינות ישראלי ואחד זר, ברמות מחיר שונות. הקריטריון – איכות ותמורה בעד הכסף. 

מאת משה וייזמן מנהל קבוצת Value For Money - יין ואלכוהול

הסובניון בלאן הגיע עלינו מצרפת, והוא פה להישאר בטח במזג האוויר שלנו, יש לו פרופיל טעמים מיוחד והנה ארבעה אופציות לגביו:

סובניון בלאן של יקב שטרן 2019

גילוי נאות – זה הסובניון בלאן המועדף עליי. ג׳וני שטרן מייצר אותו מענבים מכרמים בכפר שמאי וכישור על אדמת טרה רוסה (היא סוג של קרקע חרסיתית חומה-אדומה), וכשהוא מצונן היטב, הוא הכי ארומתי, טרופי, חמיצות מדוייקת ונעימה. מה הבעיה איתו? שהוא out of stock… 🙁 אבל ניתן להזמין מראש את גרסת 2020 ישירות מג׳וני (זמינות לקראת סוף השנה). המחיר הוא 90 ש”ח לבקבוק, וברכישת קרטון, יש הנחה של 10% + בקבוק שביעי חינם. לטעמי, אחד מבודדי היינות הישראלים שברמת המחיר הזאת, שווה לחלוטין את התמונרה ומעבר.

סוביניון-בלאן-יקב-שטרן (1)

סוביניון בלאן נט של יקב טוליפ 2019

היין הינו מסדרת רזרב, ה-3 באיכותה של היקב (מתוך 4) ומורכב מענבים מכרם בן 35 שנה באיזור דלתון שבגליל העליון. מאוד כיפי ואלגנטי, ייחודי בכך שהענבים בכרם מוצללים, ומאפשרים הבשלה מעט יוצאת דופן של הענבים כך שהיין לכאורה מעט ׳כבד׳ יותר מסובניון בלאן אחרים. בקטע טוב. מבדיקה במספר אתרים, (כולל אתר היקב), עולה כי המחיר המשתלם ביותר נמצא אצל החברה׳ ב׳מאנו וינו׳ – 97 ש”ח, לעומת מחיר עקבי של 109 ש”ח בכמעט כל האתרים האחרים, אז מגיע ל׳מאנו וינו׳ קרדיט על זה

סוביניון בלאן של יקב ספרה 2019

הייחודיות של היקב באה לידי ביטוי בכך שהוא מייצר אך ורק יינות לבנים, מקצוע לכל דבר, בהובלת דורון רב הון. הסוביניון בלאן נבצר בבציר מוקדם, סחיטה מינימלית ותסיסה ארוכה (7 חודשים במיכלי נירוסטה). בניגוד לכל ענבי היקב, ענבי הזן לא מגיעים מאזור היקב בהרי יהודה אלא מכפר שמאי שבגליל. יין איכותי, ארומתי, ועדין מאוד מבחינת טעמי פירות ירוקים וחמצמצים במידה. סקירת מחירים ברשתות מובילות שונות מעלה שלל מחירים ליין, החל מ-100 ש”ח ועד אפילו 124 ש”ח. העסקה המשתלמת הינה עבור חברי המועדון של דרך היין (2 בק׳ ב-200 ש”ח) , (בקנית בקבוק יחיד המחיר ב׳מאנו וינו׳ הוא שוב הנמוך ביותר – 107 ש״ח).

יקב ספרה

סובניון בלאן של יקב מאטואה 2018, ניו זילנד

אלטרנטיבה, או ה׳עזר כנגדו׳ של ה׳מאדהואוס׳ הפופולארי, מיקב מאטואה שהיה מחלוצי יינות הסוביניון בלאן בניו זילנד בשנות ה-70. הענבים מגיעים מעשרות כרמים שונים באיזור מרלבורו המשובח; ניחוחות טרופיים מרעננים וטעמים עדינים למוניים/של אשכולית. רמת המחיר שלו הופכת אותו מן הסתם לנגיש יותר. סקירת מחירים מביאה אותנו שוב ל’מאנו וינו’ למחיר הכי משתלם ברכישת שני בק’ (125 ש״ח) וברכישת בקבוק יחיד המחיר המשתלם הוא של ׳אקרמן׳ – 65 ש”ח לבקבוק (+ שי)

לשתף

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

preloader