ביקור ביקב מרשה

יקב מרשה
טיול יין

נתי נעים

בשקט בשקט בלי שהרבה מאיתנו שמענו על  יקב מרשה ,היקב הצליח לייצר כ-12 אלף בקבוקים ב-5 סדרות , מייצא אותם לסין וארה”ב זוכה במדליות,  ומוכר ביקב עצמו בעיקר לאנשים מפה לאוזן, אבל כל זה הולך להשתנות…

קצת על היקב

יקב מרשה על שם  העיר המקראית מרשה (או מארשה) ליד תל לכיש, הלוגו של היקב הינו הפיניקס-  עוף החול, שמסמלת את הנצחיות והבערה התמידית. היקב הוקדם בשנת 2008  במושב זרחיה (סמוך לקרית מלאכי), גילוי נאות: המשפחה שלי ממושב זרחיה, וסבי היה ממקימי המושב, לרוב שמדברים על המושב הוא ידוע בחקלאות ברמה גבוהה מאוד של אפרסקים, קלמנטינות, חבושים ומגוון פירות וירקות שמגיעים למיטב השווקים בארץ ובעולם.  האיזור נמצא  סמוך לשפלת יהודה שמאוד מטיבה עם הענבים, אך כאן מדובר באיזור חבל לכיש בו אין הרבה יקבים (למעשה מרשה וחיטים הם היחידים). הסיבה היא האקלים והטרואר שמאוד שונה משפלת יהודה השכנה, לכיש מתאפיין בגבעות כורכר ואבן גיר, ובאדמת חרסית (כפי שניתן לראות ביקב) שגורמת לגפן להתאמץ בזמן גדילתו.

היקב הינו יקב משפחתי של משפחת חביביאן , האבא שאול ובנו אורן מובלים הן את גידול הכרמים והן את עשיית היין, בליווי של איתי להט שמייעץ ליקב.  ההגדרה הקלסית של  יקב-אחוזה משפחתי  Estate Winery, ברגע שיוצאים מהבית  לאחר 30 צעדים מגיעים לכרמים ולמרכז המבקרים. שאול ואורן חקלאים מלידה גידלו במושב מגוון פירות (בעיקר קלמנטינות ,אפרסקים) ובעלי ניסיון רב בחקלאות, לפני כ-15 אורן הגיע לאביו עם הרעיון להחליף את כלל המעטים בכרמים ולפתוח יקב. האבא שאול הסכים והשאר היסטוריה, מאז הם למד,ו עשו חבית ביחד בשורק, השתלמות בארץ, וליווי צמוד מאיתי להט כל אלו הביאו אותם לאן שהגיעו.

כלל יינות היקב עשויים מהענבים של הכרמים המשפחתיים הצמודים לבית, ב-15 הדונמים שברשותם הם מגדלים: קברנה סובניון, מרלו, סירה, פינוטאז’, גרנאש ושנין בלאן. הדגש ביקב הוא על הפרי ואיכותו וניתן לראות את הניסיון והידע החקלאי והדגשים בטיפול בגפן כמו הדילול (כ-800 קילו מדונם, אין התפשרות על האיכות בשביל לקבל כמות), הבציר הידני ועוד. שרעיון היקב התחיל להתקדם רבים התפלאו על בחירת האיזור לגידול גפנים, אך כמו ששאול אמר: האדם עושה את המקום ולא המקום את האדם, צפו לקבל את הזנים שמגודלים פה בטוויסט אחר של הטרואטר שלהם.  חיזוק נוסף למיקום היקב קיבלו בזמן חפירות ארכאולוגיות באיזור המושב בו התגלה גת קדומה, מכך ניתן להבין שאפשר לגדל פה ענבים באיכות טובה וכך עשו אלפי שנים.

 

יקב מרשה
יקב מרשה

תל מרשה שנין בלאן 2019

שנין  בלאן מאיזור כזה יוצר יין אחר ממה שמכירים בארץ, רובנו טעמנו  את השנין בלאן של סוסון ים (ג’יימס) או את של כרם שבו שנהנים מטרואר מסויים, ופה מדובר ב”ענב אחר”. הענבים תססו והתיישנו על השמרים בחביות עץ אלון צרפתי, דבר שנותן ליין מורכבות ועומק. כבר מהמבט הראשון מבינים שזה לא הסגנון שאנו רגילים, גם בעשייה החליטו פה לקחת את השינוי צעד נוסף ויצרו יין בעל גוף, עץ ומורכבות:  יין מעט שומני, עם ברק  מדהים. בטעימה עיוורת בטוח שיהיו מומחים רבים שיחשבו שמודבר בענב אחר, כנראה שרדונה. באף  ישנם ארומות של  דבש, פרחים (קמומיל בעיקר), פירות טרופים, בפה חמיצות קלילה ונעימה ,עגול מאוד בעל גוף מלא, חוויה אחרת מהענב שצריך לנסות, סגנון אחר, חובבי “שרדונה עץ” יאהבו מאוד . מחיר לצרכן 85 שקלים.

תל מרשה רוזה 2018

רוזה מסדרת הבסיס של היקב, סדרת תל מרשה, רוזה שעשוי מ-100% ענבי גראנאש, צבע ורד עמוק מאוד עם ברק נפלא,  באף מרגישים תות, ורדים והדרים בפה  חמיצות נעימה , גוף קל,  סימות בינונית , אך הדבר המיוחד בה שניתן להרגיש בה ארומות של אפרסקים. מחיר מומלץ לצרכן 70 שקלים.

בורגין 2014

בורגין הוא בלנד היקב של גראנאש וסירה,  היין היה בחבית עף צרפתי 12 חודשים. הגרנאנש נותן את הדומיננית באופן מפתיע בצבע, והיין בצבע אדום בהיר מעט שקוף אך בוהק. באף מרגישים עשבי תיבול רבים בדגש על רוזמרין, ותבלינים כמו פלפל שחור בשילוב עם פלפל לבן, אפשר גם להריח מעט צ’לי שיתן סוג של חריפות אח”כ בטעימה. גוף קליל מעט טאנינים קלים ורכים סיומת ארוכה. יין אדום קליל שלא מחייב ארוחה לידו ואפשר לשתות בכל מזג אוויר. מחיר לצרכן 90 שקלים.

מרשה בורגין

תל מרשה קברנה סובניון,מרלו סירה 2016

הבלד האדום מסדרת תל מרשה, וכשמו כן הוא עשוי מ 45% קברנה סובניון , 45% מרלו ו- 10% סירה. ענבי הקברנה סוביניון תססו תסיסה במיכלים ולאחר מכן הושארו להשרייה עם הקליפות לכמה ימים, ענבי הסירה שהותססו במיכלים פתוחים תורמים ליין רובד נוסף של מורכבות וארומות יחודייות של הענב.  צבע עמוק ארגמני,  באף יש ארומות של דובדבן, עור, והרבה פירות יער. בפה מרגישים את הטאנינים שבועטים קצת,  גוף בינוני-כבד, ילווה מעולה מנות בשר, ואף ניתן ליישון לעוד כמה שנים לפיתוח ארומות נוספות (יש ליקב גירסה משנת 2011 מומלץ בחום), יין מלא בפרי, עגול ומאוזן בעל סימות ארוכה.מחיר לצרכן 90 שקלים.

נחל גוברין 2016

זהו יין הדגל של היקב, שזכה במדלית כסף בתחרות טרה וינו בשנת 2017. מדובר בבלנד של 50% פינוטאז’ ו- 50% סירה. זן הפינוטאז’ שהגיע מדרום אפריקה, לא נעשה הרבה בארץ אבל כאשר נוטעים אותו באיזור לכיש  מגלים שהזן יכול לפרוח ולהגיע לפרופיל טעמים מאוד מיוחד. יין עם צבע אדום עמוק, עשיר בארומות של פלפל שחור, פירות אדומים, עשבי תיבול, אדמה ופטריות. בפה בינוני-כבד, טאנינים רכים ועגולים, מאוזן מאוד, סיומת ארוכה.  בלנד מאוד מעניין בנוף עם הצלחה בענב  במקום שבו שרבים נכשלו, יין  “פראי” ואדמתי בשילוב פרי, שילוב מיוחד. שמדברים על המחיר של יין הדגל מבינים  מה זה אומרת יקב נגיש, שרוצה למכור את היין שלו לכלל אוכלוסיה  ומתמחר את יין הדגל שלו ככה: מחיר לצרכן 100 שקלים. חובה לנסות.

לכל האנשים שכבר ביקרו בכמה יקבים ומחפשים משהו חדש אני יותר ממליץ להגיע, מודבר ביקב מיוחד עם טוויסט בין העולמות ודגש על הפרי ואיכותו. אין ספק שהיקב נמצא במסלול הנכון להיות בין יקבי הבוטיק המובילים בארץ.

פרטי תקשורת של היקב:

לשתף

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

אני מעל גיל 18

כי בכל זאת יש חוק

preloader